Brytyjski dziennik "Daily Mail" poinformował, że lekarze wystosowali list otwarty do Health Secretary, w którym dowodzą, że dieta śródziemnomorska jest bardziej skuteczna w zapobieganiu demencji i alzheimera niż farmaceutyki. Przekonują, że wystarczy zachęcać pacjentów do jedzenia większej ilości ryb, orzechów, oliwy z oliwek oraz świeżych warzyw i owoców, a będzie to lepsze działanie niż zalecanie im przyjmowania leków.

Reklama

Jak przekonuje dr Simon Poole: Powinniśmy kłaść większy nacisk na profilaktykę. Edukacja wszystkich pokoleń, w tym dzieci, w zakresie zdrowej diety pomoże utrzymać ich w zdrowiu do starości. Takie działanie potrwa lata, ale jest absolutnie niezbędne.

Eksperci przywołują wyniki ostatnich badań naukowych dotyczących wpływu diety śródziemnomorskiej na alzheimera. Z analizowanych dwunastu badań dziewięć dostarczyło dowodów na to, że odpowiednie odżywianie obniża ryzyko choroby i pozwala cieszyć się bystrym umysłem do późnej starości.

Dr Aseem Malhotra, kardiolog przyznał, że jest cała baza dowodów na to, że dieta śródziemnomorska skutecznie chroni przed przewlekłymi chorobami, na które cierpią współczesne społeczeństwa. Obejmuje ona choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę typu 2, chorobę Alzheimera i nowotwory.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>