Groźny staje się styl życia, a dokładnie styl konsumpcji tj spożywanie przez dzieci sztucznie przetworzonego, niezdrowego jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru.

Reklama

Lista barwników tworzących z benzoesanami (E 210 - 215) szkodliwe związki jest długa, cytujemy jej fragment: tartazyna - żółcień spożywcza 5 (E 102) i żółcień pomarańczowa (E 110) - obie zakazane w niektórych krajach, dalej - azorubina (E 122), amarant (E 123), czerwień koszenilowa (E 124) i czerwień 2G (E 128), karmel amoniakalny (E 150 c) i karmel amoniakalno-siarczynowy (150 d), czerń brylantowa (E 151), brąz HT (E 155).

Osobnym rozdziałem jest równie alarmujący wpływ stosowanych w produkcji konwencjonalnej barwników na uczulenia i zagrożenia dla alergików.

Nadużywana chemia

Na problem chemicznych domieszek zwracała uwagę mobilna wystawa syntetycznych dodatków do żywności, zatytułowana "Instytut Chemii Nadużywanej", zorganizowana przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. W wędrującym wiosną po Polsce laboratorium można się było dowiedzieć czym grozi spożywanie tych ww słodkich łakoci, a także chemicznie uzupełnionych napojów i zup w proszku, sztucznego miodu, musztardy, sosów. I co się kryje pod różnymi kodami i "pseudonimami" umieszczonymi na etykietach.

Reklama

Wprawdzie farmacja już dawno opracowała lekarstwa mające ograniczać objawy ADHD jednak nie potrafiła zdziałać tyle ile właściwie dobrana dieta. Na miarę odkrycia zasługuje ustalenie dokonane w 1973 r przez amerykańskiego pediatrę i alergologa Bena Feingolda, że w walce z ADHD może być pomocne ograniczenie ilości cukru spożywanego przez dziecko.

Reklama

Żywność ekologiczna

Późniejsze analizy dietetyków pokazały rodzicom drogę wyboru: to żywność, która nie zawiera ww dodatków, a także substancji wzmacniających smak i zapach, a dzięki temu można uniknąć obciążenia chemicznymi domieszkami układu immunologicznego dziecka. Agnieszka Sienkiewicz - doradca żywieniowy w sieci BIO delikatesów Organic Farma Zdrowia - kieruje apel do rodziców: Czytajmy etykiety na produktach przeznaczonych dla najmłodszych! Wybierajmy żywność bezpieczną, ekologiczną z jasno opracowanymi etykietami.