Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która nie omija dzieci. Dlatego tak ważne jest zapobieganie nadwadze już od wczesnego dzieciństwa. Maluchy powinny więc mieć zdrową dietę i dużo ruchu. Jak przekonują eksperci z Temple University w Filadelfii, powinny również wystarczająco długo spać.
O tym, jak ważna dla utrzymania prawidłowej masy ciała jest odpowiednia dawka nocnego odpoczynku, przekonali się mali wolontariusze (37 dzieci w wieku od 8 do 11 lat), biorący udział w badaniu opisywanym w piśmie "Pediatrics". W pierwszym tygodniu eksperymentu maluchy spały tyle, ile zwykle. W drugim tygodniu jedna grupa dzieci spała krócej, a druga dłużej. Natomiast w trzecim tygodniu był odwrotny "rozkład spania".
Okazało się, że maluchy, które spały dłużej, spożywały dziennie średnio o 134 kcal mniej i traciły na wadze. Badania wykazywały także, że na czczo wyspane dzieci miały niższy poziom leptyny - hormonu regulującego odczuwanie głodu.
Stąd sugestia autorów badania, by kłaść dzieci do łóżek o wcześniejszej porze niż zwykle. Wtedy jest szansa, że prześpią wystarczającą ilość snu i rano wstaną do szkoły wypoczęte.
Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>