Analizujący wyniki sondażu psycholodzy i socjolodzy, cytowani przez agencję Ansa, zwracają uwagę na to, że zdaniem ponad dwóch trzecich Włochów zrobienie zwykłej kanapki bądź kolacji przy świecach wyzwala pokłady pozytywnej energii, a zatem ma działanie relaksujące.

Reklama

52 procent kobiet i mężczyzn twierdzi, iż gotowanie to chwila radości i zadowolenia z życia. Większość Włochów uważa również kuchnię za swoje ulubione miejsce w domu, zdecydowanie bardziej niż sypialnię i salon.

Z tego powodu mieszkańcy Italii bardzo skrupulatnie dobierają każdy najdrobniejszy szczegół wyposażenia kuchni, a jej urządzenie staje się prawdziwym rytuałem. To ogromne przywiązanie podsyca także prasa. Nawet w codziennych gazetach znajdują się liczne, niekiedy wielostronicowe reklamy mebli kuchennych.

W szczegółowej analizie wymieniono też pięć zasad zaspokojenia wszystkich zmysłów, jakimi należy kierować się przygotowując posiłki, by czynność ta była prawdziwą przyjemnością. Są to: troska o dobór składników i wina, doskonały zapach, harmonia szykowania dań, otaczających kolorów i światła, dobór estetycznych naczyń i garnków oraz odpowiednie wrażenia słuchowe, jakie daje kojący dźwięk urządzeń, na przykład miksera. Wtedy, podkreślono, kuchnia może stać się prawdziwym rajem w domu.

Reklama

Trwa ładowanie wpisu