Autorzy poradnika poświęconego diecie ośmiogodzinnej David Zinczenko i Peter Moore ("The 8-Hour Diet: Watch the Pounds Disappear Without Watching What You Eat!") przyznają, że to nieregularne posiłki i podjadanie w nocy są jedną z głównych przyczyn otyłości i wysokiej zachorowalności na cukrzycę.

Reklama

Nasze ciało nie jest w stanie strawić jedzenia, które dostarczamy po określonych godzinach, nadwyżka kalorii, które dostarczamy wraz z pożywieniem odkłada się tam, gdzie nie powinna - wyjaśnia Satchidananda Panda z Salk Institute for Biological Studies w La Jolla w Kalifornii, lekarz komentujący poradnik.

Autorzy książki obiecują, że stosując ten program żywieniowy możemy schudnąć nawet pięć kilo tygodniowo. Wystarczy rozłożyć nasze dzienne menu na osiem godzin - pierwszy posiłek spożywamy np. o godzinie 9.00 rano, a ostatni o 17.00.

Coraz późniejsze spożywanie posiłków powoduje rozchwianie naszego systemu trawiennego, a także hormonów i enzymów, które regulują cały proces. Przez ostatnie 50 lat nasza doba znacznie się wydłużyła, coraz później chodzimy spać, przez co coraz później spożywamy ostatni posiłek. Tu upatruję problemu wzrostu masy ciała - podkreśla Satchidananda Panda.