Słodkawo-korzenny smak i zapach cynamonu tworzy w domu atmosferę świąt. W szczypcie jednej z najstarszych przypraw świata, zamknięta jest nie tylko magia Bożego Narodzenia, ale i właściwości zdrowotne.

Reklama

Cynamon pozyskiwany jest z kory drzew, które pierwotnie występowały tylko we wschodniej i północno-wschodniej Azji, od wieków stanowi jedną z podstaw medycyny naturalnej. Już 2700 lat p.n.e. znalazła się wzmianka o cynamonie i jego właściwościach rozgrzewających w chińskiej księdze zielarskiej. W ajurwedzie, starożytnym systemie medycyny indyjskiej, cynamon używany jest głównie w celu pobudzenia krążenia i zwiększenia przyswajalności innych substancji. Jego dobroczynny wpływ na zdrowie jest jednak o wiele większy, niż by się wydawało.

Cynamon ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne oraz hamowania wzrostu chorobotwórczych pleśni i drożdżaków. Badania pokazują, że pożywienie wzbogacone olejkiem cynamonowym znacznie dłużej pozostaje wolne od patogenów, które u osób z obniżoną odpornością może stanowić przyczynę zachorowań na zapalenie płuc, zakażenie ośrodkowego układu nerwowego oraz zapalenie mięśnia sercowego. Ta sama właściwość cynamonu, chroni jedzenie przed psuciem, co czyni go naturalnym konserwantem.

Co więcej, pół łyżeczki cynamonu dziennie obniża poziom cholesterolu. Badanie, przeprowadzone przez amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa i chemika, Richarda Andersona w 2010, pokazało również, że rozpuszczalny w wodzie ekstrakt cynamonu zwiększa liczbę przeciwutleniaczy od 13 do 23 procent, co wiąże się ze spadkiem stężenia glukozy. Obniża on, więc ryzyko cukrzycy i chorób serca, wspomaga ponadto krzepnięcie krwi. Połączony zaś z miodem zmniejsza ból stawów. Uznany został także, za skuteczny naturalny środek niosący ulgę podczas migreny.

Choć ustalono jednocześnie, że cynamon spożywany w nadmiernych ilościach może być szkodliwy z uwagi na duże ilości kumaryny zawartej w niektórych odmianach, to jedna porcja w tygodniu jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Cynamon można dodać do jagnięciny, dań z ryżu, kompotów, czy deserów i wypieków. Doprawiona nim herbata, poncz, grzane wino czy piwo, nie tylko rozgrzeje, ale wprawi także w prawdziwie świąteczny nastrój.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>