Niestety, mimo że Polska jest największym w Europie producentem jabłek, ich spożycie i świadomość dobroczynnego działania na nasze zdrowie wciąż są zbyt małe, zwłaszcza u ludzi młodych, przyznaje prof. Eberhard Makosz. Stąd liczne kampanie promujące wartość tego "narodowego owocu" tj. "Polskie jabłka wysokiej jakości", czy "Jabłko każdego dnia".

Reklama

Nie da się jednak ukryć, że najlepszą reklamą tego owocu są jego zdrowotne wartości.

Jabłko zawiera ponad 20 rożnych składników mineralnych i witamin, poprawia odporność, wzmacnia układ nerwowy, obniża ciśnienie, wzmacnia zęby, włosy, paznokcie, oczyszcza organizm - to tylko niektóre z jego właściwości. I ku uciesze wielu osób, szczególnie tych dbających o sylwetkę średnie jabłko to zaledwie 50 kalorii.

Mówiąc o jabłkach, należy podkreślić ich walory zdrowotne. Jabłko zawiera substancje antyrakowe, co już zostało udowodnione naukowo. Do końca nie zbadano wpływu tego owocu na problemy związane z nadciśnieniem. Przede wszystkim jabłko ma zbawienny wpływ na pracę żołądka i jelit, jest to jeden z najlepszych, najzdrowszych i najskuteczniejszych sposobów na poprawę pracy jelit. Prawdziwym jest stwierdzenie - jedno jabłko dziennie, pozwala uniknąć wizyt u lekarza - zauważa prof. Eberhard Makosz.

Profesor Makosz zachęca do sięgania po jabłka niewielkich rozmiarów, które jak zapewnia, są smaczniejsze, no i z łatwością można je dołączyć do drugiego śniadania. W myśl powiedzenia, że jedno jabłko dziennie pozwala uniknąć lekarza, warto o nich pamiętać.