Brytyjscy naukowcy z National Institute of Health Research (NIHR) donoszą na łamach "British Medical Journal", że niskokaloryczna dieta odchudzająca w okresie ciąży nie szkodzi ani kobiecie, ani dziecku. Oczywiście, pod warunkiem że dieta bazuje na zdrowych produktach spożywczych.

Reklama

Tak wynika z obserwacji 44 różnych badań, w których wzięło udział ponad siedem tysięcy pań w ciaży. Jak podaje BBC, zdrowe odchudzanie może nawet przynieść wiele korzyści, zmniejszając komplikacje w ciąży i podczas porodu. Walka z nadwagą w ciąży pomoże uchronić przyszłą mamę przed cukrzycą, nadciśnieniem, stanem przedrzucawkowym oraz przedwczesnym porodem.

Skutecznie działa zbilansowana dieta polegająca na zmniejszeniu liczby kalorii i spożywaniu produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, owoców i warzyw. Na takiej diecie można stracić nawet 4 kilogramy. Obserwacja przyszłych mam, które się odchudzały, nie wykazała negatywnego wpływu diety na dziecko.

Eksperci zalecają kobietom dietę odchudzającą, zanim jeszcze zajdą one w ciążę. Najlepiej bowiem zadbać o zdrową wagę ciała jeszcze przed poczęciem.

Okazuje się, że połowa Brytyjczyków ma nadwagę lub jest otyła. Ten problem narasta.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>