Statystyczny Kowalski zjada codziennie nawet 25 łyżek cukru, choć powinien zaledwie 1,5 łyżki. Prawidłowa dzienna dawka spożycia cukru wynosi zaledwie 7 gramów, a w łyżce mieści się ok. 5 gramów.

Reklama

Przerażają cię te liczby i nie wierzysz, że mógłbyś zjeść aż tyle cukru? Musimy wyprowadzić cię z błędu. Otóż ten słodki dodatek kryje się w różnych produktach spożywanych codziennie - sporo jest go w ketchupie, pieczywie, sosach czy nawet musztardzie. Nie musisz nawet wiedzieć, że twoja dieta przeładowana jest cukrem.

>>> Czytaj także: Żelki z ludzkim DNA

Eksperci alarmują, że nie możemy lekceważyć nadmiaru cukru w diecie. Ma on bowiem bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Tylko jak go sobie odmówić? Okazuje się bowiem, że cukier uzależnia w takim samym stopniu jak narkotyki. I są na to mocne naukowe dowody.

Tylko w tym roku naukowcy 28 razy badali wpływ cukru na umysł człowieka. Specjaliści podkreślają, że ilość naukowo potwierdzonych doniesień wskazujących na uzależniające właściwości cukru jest tak duża, że nie może być dłużej ignorowana.

"Odnajdujemy wiele związków w tym jak leki i jedzenie wpływają na nasz mózg" - wyjaśnia Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse.

Co szczególnie niepokoi - biochemia mózgu narkomanów oraz osób uzależnionych od słodyczy jest bardzo podobna. Mechanizm wyzwalający nałóg jest zazwyczaj taki sam. Tym bardziej, że od cukru w prosty sposób można się uzależnić, bo jest on praktycznie w każdym produkcie.