Tegoroczny Światowy Dzień Serca będzie odbywał się pod hasłem "One World, one Home, one Heart" (Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce). Jest to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się od 2000 roku w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce odbędzie się po raz ósmy.

Reklama

"Światowy Dzień Serca ustanowiony między innymi przez Światową Federację Zdrowia powinniśmy potraktować jako dzień pewnej refleksji nad tym, co się dzieje w zakresie chorób serca, ponieważ choroby serca i naczyń, to jedni z głównych zabójców, i wciąż nimi są, mimo ogólnego postępu jaki dokonał się w medycynie" - powiedział w piątek dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Jak wynika z danych Śląskiego Centrum Chorób Serca, powstałych m.in. w wyniku konsultacji z pacjentami, 12 proc. przebadanych, którzy zgłosili się do ośrodka choruje na cukrzycę, u 51 proc. wykryto podwyższony cholesterol, a 67 proc. osób ma problemy z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi (w tym 10 proc. bardzo wysokie).

Prof. Zembala powiedział, że Polacy nie nauczyli się jeszcze dbać o własne zdrowie, tak jak to robią Duńczycy, Francuzi czy Niemcy. Dodał, że bardzo często zapominają o badaniach profilaktycznych, aktywnym trybie życia oraz odpowiedniej diecie. Ignorują także poważniejsze objawy, związane najczęściej z wysokim ciśnieniem.

Zdaniem Zembali pacjenci, mimo obciążenia genetycznego chorobami serca i naczyń, nie odwiedzają systematycznie lekarzy i nie wykonują w domach pomiaru ciśnienia krwi. "Zachęcamy więc wszystkich aby mniej jedli, mniej kupowali i byli bardziej aktywni" - powiedział.

Do aktywności zachęcał również Jan Statuch, który miał przeszczep serca 9 lat temu. Obecnie pracuje w Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca i prowadzi kampanie na rzecz zdrowego stylu życia w szkołach. "Światowy Dzień Serca jest doskonałym momentem, żeby pomyśleć o własnym zdrowiu i zatrzymać się na chwilę" - mówił.

Zabrzański ośrodek należy do liderów w pod względem liczby wykonywanych przeszczepów. Jako jedyny przeszczepia także płuca. W minionym roku w Zabrzu wykonano 38 przeszczepów serca (w tym 6 u dzieci - najmłodsze miało 6 miesięcy) i 11 przeszczepów płuc. Rocznie Śląskie Centrum Chorób Serca jest w stanie wykonać ok. 100-120 transplantacji.