Wypoczęci i spokojni ludzie zwykle sięgają po zdrowe i odżywcze posiłki - dowodzą naukowcy z Harvard Medical School i McLean Hospital w Massachusetts. Swoje badania przeprowadzili z udziałem 12 zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku od 19 do 45 lat. Wykonując u nich rezonans magnetyczny wykazali, jak zmęczony mózg reaguje na żywność.

Reklama

Wolontariusze oglądali zdjęcia wysokokalorycznych produktów, lekkich dietetycznych posiłków oraz inne, przedstawiające np. rośliny. Ich zadaniem było również wypełnienie kwestionariusza oceniającego poziom senności - mierzoną ją w Skali Senności Epworth, która wykazuje, jakie jest prawdopodobieństwo zaśnięcia w pewnych sytuacjach, np. podczas oglądania TV lub czytania.

Okazało się, że zgłaszane uczucie senności było powiązane ze zmniejszeniem aktywności w pewnych regionach mózgu (w korze przedczołowej) odpowiadających za powstrzymywanie się od sięgania po szkodliwe produkty.

Osoby niewyspane żywo reagowały na zdjęcia żywności wyglądającej apetycznie, przy czym nie zwracali uwagi na to, że jest to posiłek wysokokaloryczny oraz niezdrowy.

To może być kolejna wskazówka dla naukowców, którzy próbują opanować rosnącą falę otyłości ludzi na całym świecie. Do profilaktyki chorobliwej nadwagi może warto wprowadzić również zalecenia dotyczące odpowiedniej długości snu. Jest to o tyle istotne, że od lat eksperci odnotowują fakt, że śpimy coraz mniej.

Zobacz także: Zarwałeś noc? Utyjesz! >>>