Cebula, zielona herbata i liście oliwek – to główne składniki tego cudownego leku. Profesor Lindsay Brown z University of Southern Queensland przekonuje, że wyciąg z tych trzech komponentów chroni organizm przed otyłością, zapobiega poza tym chorobom serca powiązanym z nadwagą, a nawet otłuszczeniu wątroby.

Reklama

Skąd ta pewność? Dowodzą tego badania, jakie profesor Brown przeprowadziła na szczurach. Gryzonie na niezdrowej wysokokalorycznej diecie, do której dodawano cebulę, wyciąg z zielonej herbaty oraz liści oliwek, a także marchew i nasiona szałwii hiszpańskiej, nie tyły w takim stopniu, jak inna grupa szczurów, karmiona wyłącznie wysokokalorycznymi posiłkami.

Australijska badaczka zaobserwowała również, że szczury z pierwszej grupy miały również wątroby w lepszym stanie, lepiej też funkcjonowały ich serca.

Sekret cudownego eliksiru kryje się w rutynie flawonoidzie, w który bogata jest cebula oraz liście z oliwek, a który można znaleźć również w jabłkach, herbacie i czerwonym winie, wyjaśnia profesor Lindsay Brown.

Badania na ten temat opublikowano w magazynie „Journal of Nutrition and the Current Pharmaceutical Biotechnology”.