To odkrycie może zrewolucjonizować obowiązujące zalecenia lekarzy i dietetyków. Wiedzą o tym sami autorzy badań. Jak powiedział na łamach „Journal of the American Medical Association” dr Jan Staessen z Uniwersytetu Leuven w Belgii: „Wyniki badań na pewno nie są zgodne z obecnymi zaleceniami, by obniżyć spożycie soli w całej populacji”. Dodał również, że należało być ostrożnym w promowaniu tych ogólnych zaleceń dla wszystkich: „Redukcja spożycia soli może mieć pewne korzyści, ale ma też pewne negatywne skutki”.

Reklama

Naukowcy podkreślają, że aktualne wytyczne co do ilości dozwolonego spożycia soli powstały w wyniku krótkoterminowych badań. Korzyścią płynącą z diety małosolnej miało być poprawienie ogólnego stanu zdrowia pacjentów, w tym przede wszystkim profilaktyka schorzeń serca i układu krążenia. Belgijscy badacze postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Wykorzystali więc dane z dwóch różnych badań, obejmujących około 3700 Europejczyków, w średnim wieku 40 lat.

Naukowcy podzielili uczestników badania na trzy grupy według ilości spożywanej soli (zmierzyli to, analizując mocz na zawartość sodu). Żaden z badanych nie cierpiał na choroby sercowo-naczyniowe, zaś dwie trzecie z nich miało prawidłowe ciśnienie krwi. Obserwacja trwała osiem lat, podczas których specjaliści sprawdzali, czy u uczestników badania nie rozwijają się choroby serca oraz mierzyli, jak wysokie jest ciśnienie krwi.

Wyniki badań przyniosły zaskakujące rozstrzygnięcia. Otóż ryzyko zapadnięcia na choroby serca i układu krążenia nie różniło się znacząco w trzech grupach badanych. Natomiast wśród uczestników badania, którzy spożywali najmniej soli, wskaźnik zgonów z powodu chorób serca wynosił 4 procent, podczas gdy u pacjentów na diecie zawierającej najwięcej soli – mniej niż 1 procent.

Reklama

Naukowcy nie odnaleźli związku między spożyciem soli a podwyższeniem ciśnienia krwi.

Dr Staessen podkreśla, że nie należy zalecać diety małosolnej u ludzi zdrowych, bo tak naprawdę nie ma to w ich przypadku większego znaczenia. Natomiast osoby cierpiące na nadciśnienie lub mające problemy z sercem, mogą ograniczyć spożycie sodu.