Wiceminister Andrzej Włodarczyk zasiał panikę. Długo działające analogi insuliny mogą być rakotwórcze - ogłosił na konferencji. Powołał się przy tym na doniesienia Europejskiej Agencji Leków (EMA), która - zdaniem wiceszefa resortu - ma na początku 2012 roku opublikować badania na ten temat.

Reklama

Leki na cukrzycę mogą grozić rakiem? >>>

Jeśli minister uważa, że długo działające analogi mogą być rakotwórcze, powinien w ogóle wycofać je ze sprzedaży w aptekach, a przecież za stuprocentową opłatą są cały czas dostępne - mówi "Gazecie Wyborczej" Mariusz Masiarek, szef Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

O pogłoskach o tym, że jeden z leków może sprzyjać powstawaniu nowotworów, mówiła już rok temu ówczesna minister Ewa Kopacz. Też powoływała się na opinię EMA. Ale opinia do tej pory się nie ukazała. Co więcej, "Gazeta Wyborcza" zwróciła się do agencji z pytaniem o bezpieczeństwo stosowania tych leków. EMA odpowiedziała, że nie prowadzi na ten temat badań.

Długo działające analogi insulin ratują chorych na cukrzycę typu 1, szczególnie dzieci. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który ich nie refunduje.

Trwa ładowanie wpisu