Ekipa uniwersytetu Akron w Ohio wyprodukowała prototyp szkieł kontaktowych rozpoznających glukozę. To jedyny cukier krążący we krwi, występującym również we łzach nawilżających oczy. Szkła pozwolą chorym oszczędzić sobie częstego nakłuwania.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Jeśli cukier nie jest prawidłowo przetwarzany przez organizm i rośnie w nim stężenie glukozy, to szkło kontaktowe rozpozna ten problem i zmieni kolor na lekko czerwony. Działanie szkła kontaktowego przypomina właściwości papierka lakmusowego.

Zmiana koloru nie będzie widoczna dla tego, kto nosi szkła, stąd naukowcy pracują nad aplikacją dla telefonu komórkowego, która obliczy poziom cukru w oparciu o zdjęcie oka.

Następnym etapem będzie sprawdzenie, czy barwnik wiąże się całkowicie ze szkłem i czy go nie uwypukla, co mogłoby być szkodliwe dla oka. Jeśli szkło okaże się bezpieczne, to może być komercyjnie dostępne w ciągu 3 lat.

Kontrola poziomu glukozy we krwi jest ważnym elementem profilaktyki i leczenia cukrzycy, która dotyka coraz więcej ludzi w różnym wieku. Zaniedbanie kontroli poziomu glukozy może u cukrzyków prowadzić do groźnych powikłań.