Leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym oraz paski do glukometrów, znalazły się na liście refundacyjnej - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Reklama

Lista leków refundowanych została opublikowana w miniony piątek, zniknęło z niej 847 do tej pory finasowanych przez NFZ. Wzbudziła wiele kontrowersji i protestów, pacjentów i środowisk medycznych.

Na liście znalazły się m.in. mykofenolan mofetilu (CellCept) - lek immunosupresyjny stosowany u pacjentów po przeszczepach oraz walgancyklowir (Valcyte) - lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem. O ich wprowadzenie postulowali specjaliści i pacjenci. Jeszcze wczoraj o tych zmianach donosił "Dziennik Gazeta Prawna".

Refundowane będą także paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę, będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. Oznacza to, że z 12 rodzajów pasków połowa będzie dostępna za opłatą ryczałtową wynoszącą 3,20 zł. Będą one dostępne m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych. Pozostałe paski będą dostępne dla pacjentów za niewielką dopłatą, wynoszącą maksymalnie 6,16 zł.

MZ zapewnia, że pacjenci będą mieli dostęp do leków zawierających fentanyl, stosowanych w leczeniu bólu przebijającego za niską odpłatnością, w tym za odpłatnością ryczałtową (3,20 zł). Fentanyl transdermalny (w plastrach) będzie dostępny dla pacjentów w cenie od 3,20 zł do 4,55 zł. Pacjenci będą mieli dostęp do pełnej refundacji leku Neulasta, za opłatą ryczałtową (3,20 zł).

Arłukowicz zapowiedział, że na listę refundacyjną trafią kolejne leki. Według niego jest to możliwe dzięki oszczędnościom uzyskanym w negocjacjach z firmami farmaceutycznymi.

Arłukowicz poinformował, że na liście, która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r., znalazły się m.in. leki wziewne używane w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci. Będą dostępne za odpłatnością ryczałtową, niezależnie od dawki.Reklama

Refundowany będzie także lek zawierający aripiprazol (Abilify) stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, także u dzieci i młodzieży. Pacjenci zapłacą za niego opłatę ryczałtową (3,20 zł).

Na listę trafią także: lek stosowany w chorobie Parkinsona oraz w neutropenii - po chemioterapii u chorych na nowotwory.

Minister zdrowia podkreślił także, że spadły ceny 32 z 38 insulin. "Gwarantujemy bezpieczeństwo polskich pacjentów z cukrzycą" - powiedział.

Zapewnił, że recepty wypisywane do 31 grudnia 2011 r., nie stracą - jak to określił - "swojej wartości merytorycznej" po 1 stycznia, ale będą realizowane w oparciu o nowy system refundacji. Zaznaczył, że jest on korzystny dla pacjenta.

"Nie ugnę się przed nikim. Zreformujemy rynek leków w Polsce" - mówił Arłukowicz, przedstawiając miany na liście leków refundowanych.

Podkreślił, że ustawa refundacyjna wprowadza zasady jasnego dostępu i klarownej polityki wobec koncernów farmaceutycznych i umożliwia prowadzenie negocjacji mających na celu obniżenie cen leków. "Gwarantuje dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia dla wszystkich pacjentów, a nie tylko dla tych, których na to stać" - powiedział Arłukowicz.

Jak podkreślił, nowe przepisy wprowadzają sztywne ceny leków a ustawa umożliwia prowadzenie negocjacji mających na celu obniżenie tych cen. "Takie rozmowy muszą być prowadzone w ciszy i zawsze jest tak, że ktoś w końcu musi ustąpić. W tym przypadku nie jest to pacjent" - powiedział Arłukowicz.

Minister zapewnił że celem ustawy refundacyjnej nie jest szukanie oszczędności. "Celem jest szukanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia (...) To bardzo trudna ustawa, zmieniająca funkcjonujący od lat system. Wiele ekip rządowych próbowało zmienić rynek leków w Polsce. Wielu polityków różnych formacji podejmowało się tego trudnego zadania a prace trwały od lat. Im przychodzi dokończyć ten proces" - mówił Arłukowicz.