Jednym z pierwszych i najczęściej występujących objawów choroby Alzheimera są zaniki pamięci, szczególnie w zakresie wydarzeń z ostatnich chwil. Osoby dotknięte tą chorobą wielokrotnie powtarzają te same pytania, nawet w krótkim odstępie czasu, i mają problem z przypominaniem sobie codziennych czynności.

Reklama

Jakie są oznaki choroby Alzheimera?

Ludzie z Alzheimerem zaczynają mieć problem z realizacją prostych, rutynowych zadań, które wcześniej nie sprawiały im kłopotu. Gotowanie, prowadzenie samochodu czy obsługiwanie urządzeń domowych staje się dla nich wyzwaniem. Chorzy mogą mieć trudności z odnalezieniem właściwych słów lub zrozumieniem mowy innych osób. Z biegiem czasu rozmowa z osobą cierpiącą na Alzheimera może stać się coraz bardziej fragmentaryczna i niezrozumiała.

Problemy z orientacją

Gubienie się w dobrze znanych miejscach, trudności z przypomnieniem sobie, gdzie się jest lub jaki jest dzień, to kolejne istotne symptomy. Chorzy mogą doświadczać problemów z orientacją czasową, zapominając np. o bieżących wydarzeniach. Nawet proste decyzje, które wcześniej były oczywiste, zaczynają wymagać od chorego dużego wysiłku. Trudności w podejmowaniu decyzji oraz brak koncentracji są charakterystycznymi cechami postępującej choroby. Jednym z objawów Alzheimera może być osłabiona zdolność oceny rzeczywistości, np. podczas robienia zakupów czy zarządzania finansami. Osoby mogą mieć trudności z obliczeniami, planowaniem wydatków lub zrozumieniem bieżących wydarzeń.

Chorzy na Alzheimera często odkładają rzeczy w nietypowych miejscach i nie potrafią ich później odnaleźć. Odłożenie kluczy do lodówki czy pilota do telewizora do szuflady z ubraniami staje się coraz bardziej powszechne.

To może wskazywać na początek choroby

Reklama

Depresja, drażliwość, apatia czy brak zainteresowania codziennymi aktywnościami mogą sygnalizować początek choroby. Często obserwuje się także obojętność wobec higieny osobistej oraz zaniedbanie obowiązków.

Chorzy na Alzheimera mogą mieć trudności z oceną przestrzeni, co objawia się np. problemami z poruszaniemsię, zmianami w postawie ciała czy spowolnieniem ruchów. Czasem pojawiają się objawy parkinsonizmu, takie jak drżenie spoczynkowe czy sztywność mięśni. Osoby dotknięte Alzheimerem zaczynają izolować się od innych. Trudności w komunikacji i koncentracji zniechęcają do kontaktów z otoczeniem. Choroba Alzheimera może powodować nieprawidłowości w zakresie snu i apetytu. Chorzy mogą doświadczać problemów z zasypianiem, a także wykazywać znaczne zmiany w odczuwaniu głodu i sytości.

Jak wskazuje NFZ wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia, które spowolni postęp choroby i umożliwi dłuższe, świadome życie. Choć nie ma lekarstwa na Alzheimera, farmakoterapia i zdrowy styl życia mogą pomóc łagodzić jego objawy.