Alzheimer jest nieuleczalny

Alzheimer to najczęstsza z chorób demencyjnych polegających na postępującej degeneracji mózgu. Na chorobę nie ma lekarstwa, nie można też powstrzymać postępujących zmian. Można jedynie spowolnić tempo pogarszania się sprawności funkcji poznawczych. Dlatego kluczowe jest też jak najwcześniejsze rozpoznanie objawów, aby móc postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednią terapię.

Jak mogą wyglądać sygnały ostrzegawcze? Mówi o nich amerykański neurolog Robert W.B. Love, specjalizujący się w - jak sam to określa - w pomaganiu zmniejszania ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Lekarz jest bardzo aktywny w serwisach społecznościowych. W jednym z nagrań wymienia trzy wczesne objawy rozwijającej się choroby otępiennej.

Reklama

Trzy wczesne objawy alzheimera

- Im wcześniej rozpoczniesz program profilaktyczny, tym większe są szanse na zapobiegnięcie poważnym skutkom choroby Alzheimera i powstrzymanie utraty pamięci związanej z tą chorobą - powiedział neurolog.

Reklama

Pierwszym wymienionym przez niego objawem jest pozostawienie rzeczy w dziwnych miejscach.- Nie chodzi tylko o umieszczanie rzeczy w niewłaściwych miejscach, ale raczej w dziwnych miejscach. Np. znajdowanie kluczyków od samochodu w miejscu, gdzie na pewno nie pasują, albo telefonu pod poduszką - zaznacza.

Drugim elementem jest zmiana związana z kontaktami z innymi ludźmi. Osoby, u których rozwija się alzheimer, mogą stać się mniej towarzyskie, nie chcieć widywać się z przyjaciółmi lub rodziną, albo czerpać mniejszą ekscytację czy chęć angażowania się w działania społeczne.

Trzecim wczesnym objawem choroby demencyjnej, są zmiany nastroju. - W chorobie Alzheimera nie chodzi tylko zmianą sposobu myślenia. Chodzi także o nastrój - mówi neurolog i dodaje, że ten objaw może być zaskakujący, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawę, że zmiana nastroju może być oznaką postępującej degeneracji mózgu.

Jak odróżnić demencję od "zwykłego zapominania"?

Choroby demencyjne polegają na postępujących zaburzeniach funkcji poznawczych, takich jak pamięć i zdolność myślenia. Postępujące problemy z pamięcią to również nieodzowny element starzenia się. Jak zatem odróżnić objawy alzheimera czy innych chorób otępiennych od "zwykłego" zapominania?

- Naturalne zmiany dotyczące pamięci wynikające z wieku różnią się od utraty pamięci występującej w różnych formach demencji, takich jak choroba Alzheimera. W przypadku starzenia się zapominanie nie zakłóca zdolności do wykonywania codziennych czynności i niekoniecznie jest powodem do niepokoju - wyjaśnia dr Verna Porter, neurolog i dyrektor oddziału demencji, choroby Alzheimera i zaburzeń neuropoznawczych w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii.

"Zwykłe" zapominanie może dotyczyć m.in. problemów z przypomnieniem sobie imion dalszych znajomych, trudności z zapamiętywaniem mniej istotnych szczegółów czy tego, co się wcześniej przeczytało, a także problemów ze znalezieniem pozostawionych przedmiotów.

- Sporadyczne trudności ze znalezieniem słowa i poczucie, że ma się coś "ma końcu języka”, również nie są rzadkością w przypadku osób starzejących się. Natomiast demencja charakteryzuje się wyraźnym, trwałym i upośledzającym pogorszeniem dwóch lub więcej zdolności intelektualnych, takich jak pamięć, język, osąd lub abstrakcyjne rozumowanie, które znacząco zakłócają normalne codzienne czynności - wyjaśnia.