Nużyca to choroba wywołana przez nużeńce – pasożyty należące do roztoczy. Przenoszą się one z kurzem, poprzez dotyk, a także przedmioty codziennego użytku, jak przybory kosmetyczne czy ręczniki. Bytują w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych rzęs i brwi, jak również klatki piersiowej. Gdy się nadmiernie namnożą, a do tego zaatakowana przez nie osoba ma słabszą odporność, mogą wywołać nużycę. Kiedy pasożyty zaczopują ujścia mieszków włosowych i kanaliki wyprowadzające gruczołów łojowych, rozwija się miejscowy odczyn zapalny. Nużeńce często odpowiadają za zaostrzenie trądziku różowatego i zapalenie twarzy (objawiające się rumieniem, zmianami skórnymi o charakterze grudek i krost, pieczeniem).
Objawy nużycy – przewlekłego zapalenia brzegów powiek:
- pieczenia i łaskotania powiek
- suchości i zaczerwienienie oczu
- uczucia piasku pod powiekami
- łuszczenie się skóry powiek
- łamliwości lub wypadania rzęs lub brwi
- poranne sklejanie rzęs
- obecności małych łusek (jak łupież) na rzęsach tuż przy powiece
Nużeniec jest najbardziej aktywny w nocy i wówczas dolegliwości mogą się nasilać.
Powikłaniem przewlekłego zapalenia brzegów powiek jest zespół suchego oka.
Czy to nużyca?
Diagnozę stawia lekarz zwykle po pobraniu rzęs lub zeskrobin skóry i ocenie ich pod mikroskopem. Materiał do badania często uzyskuje się metodą cyjanoakrylanową - na skórę nakłada się kroplę kleju i szkiełko podstawowe, które odrywa się po wyschnięciu).
Jak się leczy nużycę?
Terapia jest bardzo trudna i długotrwała (nawet kilka miesięcy). Stosuje się preparaty miejscowe, w tym antybiotyki oraz maść siarkową i permetrynę. Leczenie mogą wspomagać naturalne produkty, jak olejki eteryczne (z drzewa herbacianego, szałwiowy, miętowy), a także specjalne jednorazowe chusteczki do higieny powiek i skóry wokół oczu. Czasem lekarz może zalecić mechaniczne usuwanie pasożytów.
Warto samemu robić ciepłe okłady (by oczyścić tzw. gruczoły tarczkowe), delikatny masaż powiek - powiekę górną masuje się ruchami okrężnymi, a dolną ruchami od wewnątrz do zewnątrz.
Uwaga! W internecie dostępnych jest wiele produktów pseudoleczniczych. Są drogie, ale zwykle nieskuteczne.