Nużyca to choroba wywołana przez nużeńce – pasożyty należące do roztoczy. Przenoszą się one z kurzem, poprzez dotyk, a także przedmioty codziennego użytku, jak przybory kosmetyczne czy ręczniki. Bytują w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych rzęs i brwi, jak również klatki piersiowej. Gdy się nadmiernie namnożą, a do tego zaatakowana przez nie osoba ma słabszą odporność, mogą wywołać nużycę. Kiedy pasożyty zaczopują ujścia mieszków włosowych i kanaliki wyprowadzające gruczołów łojowych, rozwija się miejscowy odczyn zapalny. Nużeńce często odpowiadają za zaostrzenie trądziku różowatego i zapalenie twarzy (objawiające się rumieniem, zmianami skórnymi o charakterze grudek i krost, pieczeniem).

Reklama

Objawy nużycy – przewlekłego zapalenia brzegów powiek:

  • pieczenia i łaskotania powiek
  • suchości i zaczerwienienie oczu
  • uczucia piasku pod powiekami
  • łuszczenie się skóry powiek
  • łamliwości lub wypadania rzęs lub brwi
  • poranne sklejanie rzęs
  • obecności małych łusek (jak łupież) na rzęsach tuż przy powiece

Nużeniec jest najbardziej aktywny w nocy i wówczas dolegliwości mogą się nasilać.

Nużeniec / shutterstock

Powikłaniem przewlekłego zapalenia brzegów powiek jest zespół suchego oka.

Czy to nużyca?

Diagnozę stawia lekarz zwykle po pobraniu rzęs lub zeskrobin skóry i ocenie ich pod mikroskopem. Materiał do badania często uzyskuje się metodą cyjanoakrylanową - na skórę nakłada się kroplę kleju i szkiełko podstawowe, które odrywa się po wyschnięciu).

Jak się leczy nużycę?

Terapia jest bardzo trudna i długotrwała (nawet kilka miesięcy). Stosuje się preparaty miejscowe, w tym antybiotyki oraz maść siarkową i permetrynę. Leczenie mogą wspomagać naturalne produkty, jak olejki eteryczne (z drzewa herbacianego, szałwiowy, miętowy), a także specjalne jednorazowe chusteczki do higieny powiek i skóry wokół oczu. Czasem lekarz może zalecić mechaniczne usuwanie pasożytów.

Warto samemu robić ciepłe okłady (by oczyścić tzw. gruczoły tarczkowe), delikatny masaż powiek - powiekę górną masuje się ruchami okrężnymi, a dolną ruchami od wewnątrz do zewnątrz.

Uwaga! W internecie dostępnych jest wiele produktów pseudoleczniczych. Są drogie, ale zwykle nieskuteczne.