Kiedy siadamy przed monitorem komputera albo z ulubioną książką w dłoni, zwykle zapominamy się i nie zauważamy, jak bardzo zmęczone stają się nasze oczy. Dlatego warto do codziennej rutyny wpisać kilka ćwiczeń, które spowolnią starzenie się wzroku. Podpowiada je dr n. med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska, okulistka i dyrektor medyczny kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.

Reklama

1. Czytając przez 20 minut, róbmy przerwy polegające na podchodzeniu do okna, spoglądaniu na zielone drzewa w oddali przez 20 sekund. Taka drobna aktywność świetnie działa także na cały organizm. Warto nastawić budzik w telefonie, by przypominał nam o tym ćwiczeniu. Pamiętajmy, że pracując przez 30 minut, na rozluźnienie akomodacji poświęcajmy 30 sekund.

2. Ważne jest rozmasowywanie mięśnia okrężnego oka, biegnącego dookoła górnej i dolnej powieki, łączącego się w bocznym i przyśrodkowym kącie, który możemy również delikatnie rozmasowywać i rozluźniać. Zalecane jest również rozmasowywanie skroni lub robienie ciepłych okładów w postaci specjalnych masek stosowanych na oczy, albo nawet ciepłej ręki przykładanej do skroni. Róbmy takie masaże kilka razy dziennie, zwłaszcza gdy pracujemy przy komputerze.

3. Każdego wieczora znajdźmy czas na tzw. dynamiczny relaks oczu. Polega on na mrużeniu powiek w szybkim tempie przez około 15 sekund, a następnie zasłonięciu oczu dłońmi na kolejne 15 sekund i powrót do mrużenia. Tak odprężymy mięśnie gałek ocznych, które przez cały dzień mocno pracowały, gdy koncentrowaliśmy wzrok np. na ekranie lub dokumentach.