Budzenie się w nocy to powszechny problem

Współcześnie problemy ze snem stają się coraz bardziej powszechne. Niektórzy ludzie mają trudności z zaśnięciem, inni budzą się zbyt wcześnie, a jeszcze inni, mimo że przesypiają odpowiednią ilość godzin, w ciągu dnia odczuwają zmęczenie.

Jednym z mniej oczywistych zaburzeń snu, które dotyka wiele osób, są nocne przebudzenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że się budzi w nocy, ponieważ mogą tego nie pamiętać.

Reklama

Problemy pojawiają się wtedy, gdy po przebudzeniu w środku nocy nie udaje się szybko wrócić do snu, a zamiast tego pozostajesz w stanie czuwania. Nocne pobudki mogą wynikać z wielu przyczyn.

Budzenie się o 3 w nocy. Co to oznacza?

Budzenie się o godzinie 3 w nocy to zjawisko, wokół którego narosło wiele mitów. Często słyszy się o "godzinie duchów", jednak prawdziwe przyczyny tego zjawiska mają zupełnie fizjologiczne podłoże. O tej porze organizm zaczyna powoli przygotowywać się do nadchodzącego dnia, co może powodować wybudzenia.

Podczas snu organizm regeneruje się, ale musi również zacząć działać w sposób, który przygotuje go na nadchodzący dzień. Procesy nie zaczynają się dopiero przed samym porankiem. Już w okolicach godziny 3 w nocy ciało rozpoczyna zmiany. Spada poziom melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie snu, a temperatura ciała zaczyna rosnąć. Zwiększa się także wydzielanie hormonów stresu.

Reklama

Budzenie się o 3 w nocy. Kto powinien iść do lekarza?

Jeśli po nocnym przebudzeniu nie jesteś w stanie szybko zasnąć i spędzasz resztę nocy na czuwaniu, może to wpływać na twoje samopoczucie i poziom energii w ciągu dnia. Gdy tego rodzaju sytuacje pojawiają się często i sprawiają, że osoba nie jest w stanie wykonywać swoich codziennych obowiązków, zdecydowanie trzeba udać się do lekarza.

Częste budzenie się między 3 a 5 nad ranem może zwiastować zawał. Od godz. 3 do 6 odnotowuje się bowiem najwięcej przypadków zgonów, których przyczyną jest zawał mięśnia sercowego. Uzasadnieniem tego zjawiska jest wzmożone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepu, spowodowane zwiększającą się gęstością krwi. Jeżeli pobudkom towarzyszy przyśpieszone tętno i zmiany ciśnienia, należy skonsultować się z kardiologiem.