Firma refunduje nie tylko okulary. Jednak jest warunek

Przepisy, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszły w życie 17 listopada, w życie prowadziły sporo zmian. Jak przypomina pulshr.pl, nowelizacji uległy zasady dotyczące refundacji okularów i szkieł kontaktowych.

Teraz pracodawca ma obowiązek pokryć pracownikom nie tylko koszt okularów, ale i szkieł kontaktowych korygujących wzrok, jeżeli wyniki badań w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej potwierdzą potrzebę ich używania podczas pracy.

Reklama

Refundacja soczewek podlega jednak ograniczeniom. Nowe zasady dotyczą tylko tych stanowisk, które zostały utworzone po 17 listopada 2023 roku. Co z osobami zatrudnionymi wcześniej?

Pracodawcy, którzy zatrudniali osoby przed tą datą, dostali czas na dostosowanie się do przepisów. Ten termin upływa 17 maja 2024 roku. Od tego dnia wszyscy pracownicy, bez względu na datę utworzenia stanowiska, będą mogli korzystać z pomocy pracodawcy w zakupie soczewek kontaktowych.

Jaka jest podstawa do wystąpienia o zwrot kosztu soczewek?

Do refundacji niezbędny jest dokument wystawiony przez lekarza medycyny pracy, który potwierdza zalecenia lekarza-okulisty i wyniki badań okulistycznych.

Muszą one wykazać potrzebę stosowania jednorazowych szkieł kontaktowych podczas pracy przy ekranie monitora.

Takie zaświadczenie uzyskane od specjalisty jest podstawą refundacji soczewek aż do kolejnych badań okresowych, chyba że lekarz medycyny pracy wcześniej zmieni zalecenia.

Reklama

Soczewki mają różny czas stosowania. Które są najdroższe?

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu i przeznaczonym do korygowania wad wzroku.

O ile zakup okularów przez pracownika ma charakter jednorazowy, to soczewki trzeba kupować cyklicznie. Szkła kontaktowe ze względu na czas ich użytkowania mogą być jednodniowe, czyli jednorazowe, bo są wymieniane codziennie. Pod koniec dnia wyrzucamy zużyte soczewki i następnego zakładamy nowe.

Ten rodzaj nie wymaga pielęgnacji soczewek w nocy i pozostawienia ich w specjalnym pojemniku i płynie do dezynfekcji. To najlepszy dla oczu, ale i najdroższy rodzaj soczewek. Dwutygodniowe lub miesięczne soczewki nosi się przez 14 lub 30 dni w trybie dziennym lub ciągłym (dzień i noc). Po tym czasie soczewki wymieniamy na nową parę.