Księżna potrzebuje chemioterapii zapobiegawczej

Jak tłumaczy Lawrence Young, profesor onkologii molekularnej na Uniwersytecie w Warwick, którego cytuje francuska prasa, chemioterapia zapobiegawcza, zwana także chemioterapią uzupełniającą, jest zwykle stosowana po operacji.

Reklama

Chodzi o to, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu i rozprzestrzeniania się raka w organizmie poprzez komórki nowotworowe we krwi. - Nawet po udanej operacji mikroskopijne komórki nowotworowe mogą czaić się w organizmie i być niezauważone – stwierdził ekspert w wywiadzie dla British Science Media Center (SMC).

Z kolei Andrew Beggs, chirurg z Uniwersytetu w Birmingham zauważa, że "to trochę jak czyszczenie podłogi wybielaczem, gdy coś się na nią rozleje".

Chemioterapia to trudne doświadczenie. Ma nieprzyjemne skutki uboczne

Chemioterapia to jedna z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. Razem z zabiegiem chirurgicznym i radioterapią, stanowią triadę klasycznych metod stosowanych w leczeniu raka.

Ten rodzaj terapii ma na celu zabicie komórek nowotworowych, ale bez odróżniania ich od zdrowych, które są dla nas pożyteczne, takich jak białe krwinki, co prowadzi do pojawienia się skutków ubocznych.

Skutki uboczne terapii różnią się w zależności od charakteru nowotworu, stanu zdrowia i cech osobniczych pacjentów, ale zazwyczaj obejmują:

  • nudności,
  • utratę apetytu,
  • biegunki,
  • spadek odporności i zwiększone ryzyko infekcji,
  • utratę włosów,
  • zaburzenia czucia i równowagi,
  • zapalenie błony śluzowej układu pokarmowego.
Reklama

Niektóre rzadsze skutki uboczne mogą spowodować sepsę i uszkodzenie ważnych narządów.

Ile może potrwać leczenie Kate Middleton?

Okres stosowania chemioterapii jest różny. Dzieli się na sesje i cykle, które mogą trwać nawet kilka dni, co wymaga hospitalizacji. Chemioterapia w postaci dożylnych wlewówtrwa jednak zwykle kilka godzin i jest prowadzona w warunkach ambulatoryjnych.

Czas trwania leczenia zależy od charakteru i stopnia zaawansowania nowotworu. - Jednak tradycyjny schemat chemioterapii często obejmuje cztery lub sześć sesji - mówi Bob Phillips, profesor onkologii dziecięcej na Uniwersytecie w Yorku. - Cykl może trwać 21 dni i składa się z dnia lub kilku dni chemii, a następnie czasu na regenerację organizmu – wyjaśnia ekspert.

Schematy chemioterapii zapobiegawczej trwają zwykle od trzech do sześciu miesięcy. Powrót do zdrowia po leczeniu może księżnej zająć tygodnie, a nawet miesiące.