Polacy w szponach HIV i chorób wenerycznych
Najnowsze dane dotyczące zarejestrowanych przypadków zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową są alarmujące. Z roku na rok ta liczba rośnie i dzieje się tak od dekady. Jednak w ubiegłym roku zarejestrowano prawie dwa razy więcej przypadków kiły i ponad dwa razy więcej przypadków rzeżączki niż rok wcześniej.
W 2023 roku w naszym kraju wykryto 3 tys. zachorowań na kiłę i jest to prawie dwukrotnie wyższy wynik niż rok wcześniej. Jeszcze gorzej jest z przypadkami rzeżączki, których stwierdzono ponad 1370. To ponad dwa razy więcej niż w 2022 roku, kiedy zanotowano 601 zachorowań na tę chorobę przenoszoną drogą płciową.
Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS na fali wznoszącej jest także liczba zakażeń HIV - nakoniec 2022 r. w Polsce leczyło się z tego powodu ponad 18 tys. osób.Rośnie liczba osób, która zakaziła się przez kontakty heteroseksualne. Coraz więcej kobiet w ciąży dowiaduje się o zakażeniu wirusem HIV lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową.
Kiła ma dwa typy choroby. Jakie są jej objawy?
Kiła to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie o nazwie krętek blady (Treponema pallidum). Wyróżniamy dwa rodzaje choroby - kiłę wrodzoną i nabytą. Pierwszy rodzaj dotyczy np. dziecka, które zaraziło się od matki w życiu płodowym przez łożysko. Skutki takiego zakażenia są bardzo poważne i mogą obejmować poronienie, poród przedwczesny czy urodzenie martwego dziecka.
Z kolei kiła nabyta jest przenoszona głównie drogą płciową. Do zakażenia może dojść przez pocałunek z osobą, która ma zmiany chorobowe w gardle.
Pierwszym objawem kiły jest niebolesna zmiana pierwotna, często z powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych. U mężczyzn pojawia się na członku lub w odbycie, odbytnicy albo w jamie ustnej. U kobiet zwykle to owrzodzenie umiejscawia się na szyjce macicy i na wargach sromowych.
Rzeżączka to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Nie jest wirusowa
Choroba ta należy do niewirusowych - jest wywoływana przez bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). Do zakażenia rzeżączką dochodzi poprzez kontakty seksualne (analne, oralne lub genitalne) z zakażonym partnerem.
Jednak zakazić się można też przez wspólne używanie przedmiotów do higieny, takich jak gąbki czy ręczniki. Noworodki mogą się rzeżączką zakazić w trakcie porodu, co może skutkować u nich zakażeniem oka.
U mężczyzn pierwotnym miejscem zakażenia jest cewka moczowa, a u kobiet szyjka macicy, choć zakażenie może zaatakować też jajniki, jajowody oraz macicę. Najczęstsze objawy choroby to upławy, świąd i infekcje okolic odbytu oraz ból podbrzusza i podczas stosunku seksualnego.
To czubek góry lodowej? Świadomość Polaków jest niska
Prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, powiedział, że powinniśmy zacząć rozmawiać o chorobach przenoszonych drogą kontaktów seksualnych, bo świadomość Polaków w tym zakresie nadal nie jest wysoka.
Do tego oficjalne dane nie mówią wszystkiego o poziomie zakażeń, ponieważ dotyczą jedynie przypadków rozpoznanych, zgłoszonych i zarejestrowanych. Wiele osób żyje w nieświadomości, że są zakażone chorobą weneryczną i nie wierzy, gdy słyszy diagnozę, bo nie podejrzewa takiej możliwości.
Kontakt płciowy bez zabezpieczenia jest najczęstszą drogą zakażenia się chorobą weneryczną, ale są też inne możliwości i o nich nie mówi się często. Możemy się zakazić także np. na basenie oraz podczas używania tych samych przedmiotów, np. wspólnego ręcznika z chorą osobą.
W krajach Europie Zachodniej już od dekady widoczny jest wzrost zachorowań na choroby weneryczne. Jednak zorganizowano tam dobry system wykrywania nowych zakażeń i leczenia, aby przeciwdziałać transmisji chorób przenoszonych drogą seksualną.