Piekący ból w górnej części brzucha. Możliwa przyczyna to wrzody trawienne

Wrzody trawienne to rany rozwijające się w wewnętrznej wyściółce żołądka lub w pierwszej części jelita cienkiego. Często osoby z wrzodami odczuwają palący ból żołądka, który może ustępować podczas posiłków i nasilać się w nocy.

Zakażenie Helicobacter pylori i długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) są częstymi przyczynami wrzodów trawiennych. Leczenie może obejmować przyjmowanie antybiotyków w przypadku infekcji tą bakterią, leki hamujące wydzielanie kwasu, takie jak inhibitory pompy protonowej, oraz zmiana stylu życia.

Reklama

Ból w prawej górnej części brzucha. To mogą być kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe to twarde złogi bilirubiny lub cholesterolu, które mogą tworzyć się w pęcherzyku żółciowym. Kiedy kamienie te blokują normalny przepływ żółci, mogą powodować ból po prawej stronie, tuż pod klatką piersiową.

Ten ból nazywa się kolką żółciową. Ból może być nagły i intensywny, często pojawia się po tłustym posiłku. Zazwyczaj zalecanym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Jeśli cierpisz na tego typu ból, koniecznie zasięgnij porady lekarza.

Skurcze brzucha, biegunka, wymioty. Możliwa grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa, znana również jako zapalenie żołądka i jelit, jest spowodowana infekcją wirusem, bakterią lub pasożytem atakującym żołądek i jelita. Zakażenia te mogą być wysoce zaraźliwe i często przenoszone są przez skażoną żywność lub wodę.

Większość infekcji wirusowych i bakteryjnych ustępuje samoistnie po kilku dniach, podczas których utrzymywanie nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia. Jeśli po kilku dniach objawy utrzymują się lub nasilają, nie tolerujemy żadnych płynów ani pokarmów, należy zwrócić się po pomoc lekarską. Dokładne mycie rąk jest niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na inne osoby.

Ból rozpoczyna się w okolicy pępka i przesuwa do prawej dolnej części brzucha. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Reklama

Zapalenie wyrostka robaczkowego występuje, gdy wyrostek robaczkowy, niewielki wystający fragment jelita grubego, ulega stanu zapalnemu. Zazwyczaj ból spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego zaczyna się w pobliżu pępka, a następnie przesuwa się do prawej dolnej części brzucha.

Inne objawy to nudności, wymioty i gorączka. Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan nagły i wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej. Po zdiagnozowaniu leczenie polega na chirurgicznym usunięciu tego małego organu.

Ból brzucha, wzdęcia, zmiany w rytmie wypróżnień. Możliwa przyczyna to zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba żołądkowo-jelitowa charakteryzująca się bólem brzucha i wzdęciami, związanymi ze zmianami w stolcu – biegunką, zaparciem lub połączeniem obu. Jeśli masz utrzymujące się objawy, lekarz pierwszego kontaktu lub gastroenterolog może wykluczyć inne przyczyny przed zdiagnozowaniem tego schorzenia.

Dokładna przyczyna tego zespołu nie jest dobrze poznana, ale wiąże się z dietą, stresem i zmianami w mikrobiomie jelitowym. Leczenie obejmuje zmianę diety, regulację stresu, a także przyjmowanie leków.

Nie wszystkie bóle brzucha są takie same, a niektóre mogą sygnalizować problem medyczny wymagający konsultacji lekarskiej. Słuchaj swojego organizmu i w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub gastroenterologiem.