Ból jest wiodącym objawem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. To ból związany z jedzeniem. Może dokuczać cały czas, ale wyraźnie łączy się z posiłkiem. I tu ważne rozróżnienie. Pacjenci z wrzodem żołądka są chudzi, a z wrzodem dwunastnicy – otyli. U tych pierwszych posiłek nasila ból od razu i z lęku przed dolegliwościami chorzy unikają jedzenia. Natomiast w przypadku wrzodu dwunastnicy jedzenie łagodził dolegliwości. Chorzy więc stale podjadają, aby sobie pomóc.

Reklama

Pacjenci z wrzodami dwunastnicy mogą skarżyć się nabóle głodowe, często określane jako ssanie głodowe. Głód pobudza wydzielania soku żołądkowego, który nie ulega neutralizacji pokarmem. Sok żołądkowy bogaty w kwas solny przedostaje się wówczas do dwunastnicy, drażniąc jej śluzówkę i wrzody. Dziś już nikt tak nie próbuje rozróżniać umiejscowienia wrzodów, ale im dalej od przełyku umiejscowione są wrzody, tym zwykle później od zjedzenia posiłku pojawia się ból. Dolegliwości mogą wybudzać w nocy ze snu, zmuszając chorego do jedzenia.

Pierwsze objawy choroby wrzodowej

Ból najczęściej umiejscowiony jest w górnej części brzucha, pośrodku. Zdarza się, że promieniuje do boku lub w stronę klatki piersiowej, przez co może imitować zawał.

Ból określany jest jako tępy, gniotący lub jako pieczenie albo przypalanie żywym ogniem. Rzadziej ból ma charakter kłujący czy skurczowy. Najczęściej pojawia się po ciężkostrawnych i tłustych posiłkach, a w mniejszym stopniu po lekkiej diecie, czyli na przykład zjedzeniu pszennego pieczywa, chudego twarogu, krupniku.

Reklama

Jakie, oprócz bólu, są objawy choroby wrzodowej?

  • W trakcie posiłku szybko pojawia się uczucie pełności, sytości, wręcz niechęci do jedzenia. Chorzy mają wrażenie, że ich żołądek zmniejszył swoją pojemność i to uczucie jest bardzo nieprzyjemne. Jednocześnie skarżą się, że wydaje im się jakby żołądek po niewielkim posiłku zajmował połowę brzucha.
  • Po posiłku pojawiają się nasilone wzdęcia.
  • Ból pleców i klatki piersiowej – wywołany przez promieniujący ból żołądka.
  • Nudności, a nawet wymioty towarzyszą w ciągu dnia, a nasilają się po jedzeniu. Niepokojące są wymioty, które wyglądem przypominają fusy od herbaty. Wbrew pozorom krwawienie z żołądka rzadko objawia się jako wymioty żywą, czerwoną krwią. Przecież w żołądku jest kwas solny, który działa także na krew i trawi ją, przekształcając w czarne strzępki.
  • Zmęczenie i ospałość. Choroba ta powoduje stan zapalny w żołądku, co może prowadzić do utraty apetytu, zaburzeń trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a także do utraty krwi z wrzodu. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do zmęczenia i osłabienia organizmu. Ponadto, osoby z chorobą wrzodową żołądka często doświadczają bólu i dyskomfortu, co może wpłynąć na jakość snu i prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia.
  • Ciemne, smołowate stolce mogą być spowodowane krwawieniem z wrzodu. Krew, która wycieka z wrzodu, jest trawiona przez enzymy trawienne w żołądku i jelitach, co powoduje, że stolce stają się nawet czarne.
  • Kwaśne, gorzkie lub puste odbijania, pieczenie za mostkiem, niesmak w ustach lub uporczywa czkawka – te symptomy są rzadziej, ale warto je mieć na uwadze.