Jesz za mało? Nie głodź się

Zdarza się, że mocno tniemy kalorie i niedojadamy by szybko stracić na wadze. Na początku możemy schudnąć. Ale po chwili nasze ciało zaczyna panikować. Kiedy nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości "paliwa", metabolizm faktycznie zwalnia i spalamy mniej kalorii. To adaptacyjna reakcja organizmu na głód i chęć oszczędzania energii.

Głodzenie się, czyli znaczne ograniczenie podaży kalorii wcale nie sprzyja trwałej utracie masy ciała. Nawet, jeśli w szybkim czasie waga pokaże mniej kilogramów, będzie to efekt spowodowany odwodnieniem, czyli utratą wody oraz masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej i szybko powrócą zbędne fałdki.

Reklama

Dietetycy wspominają, że mieli klientów, którzy przyjmowali zdecydowanie za mało kalorii i nie mogli schudnąć. Kiedy zaprzestali głodzenia się i do swojej diety dodali eliminowane wcześniej pokarmy, rezygnując np. tylko z pieczywa, osiągali odpowiednią dla siebie liczbę kalorii i zaczynali tracić na wadze.

Jesz za rzadko? Spożywaj kilka posiłków w ciągu dnia

Wiele osób je nie tylko za mało, ale i za rzadko by pozbyć się nadwagi i osiągnąć upragnioną sylwetkę. W trosce o swoje zdrowie i wygląd musimy jeść częściej. Pamiętajmy, że regularne spożywanie kilku posiłków w ciągu dnia to sygnał dla naszego organizmu, że może przyspieszyć metabolizm i spalać kalorie na bieżąco.

Za trzy czy cztery godziny dostanie kolejną porcję energii pochodzącej z jedzenia, więc nie musi jej oszczędzać. Najlepiej naszej wadze służyć będzie spożywanie minimum trzech dziennie, a najlepiej 4-5 posiłków, które zapewnią właściwą podaż energii, białka, tłuszczu, węglowodanów oraz składników odżywczych i "rozkręcą" spalanie kalorii.

Według zaleceń dietetyków warto jeść co 3-4 godziny albo przynajmniej w regularnych odstępach czasu. To pomaga efektywnie wykorzystać energię i zapewnia właściwe odżywienie organizmu. Wspomaga też kontrolowanie łaknienia i w efekcie może zdecydować o naszym sukcesie w walce o utratę wagi.

Reklama

Nie lubisz jadać nic po obudzeniu? Postaraj się to zmienić

Zjedzenie śniadania to znak dla twojego metabolizmu, że czas wybudzić się i zacząć pracę. To bardzo ważny posiłek, bo po nocnej przerwie, gdy nasze ciało wypoczywa i się regeneruje, ale też nie otrzymuje pożywienia, śniadanie zapewni mu nową porcję energii i składników odżywczych.

Posiłek ten decyduje o wydolności psychofizycznej naszego organizmu w pierwszej części dnia, gdy mamy zwykle do wykonania pracę, uczymy się w szkole czy na uczelni. Śniadanie zwiększy nasze możliwości podejmowania wysiłku umysłowego oraz fizycznego.
Zwyczaj niejedzenia śniadań negatywnie wpływa na zdrowie i może pogarszać nasze wysiłki w celu zrzucenia nadmiaru masy ciała.

Jakie powinno być dobre dla naszej przemiany materii śniadanie? Jak każdy zbilansowany posiłek, najlepiej gdy składa się z mieszanki warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, chudego białka i niskotłuszczowego nabiału. Te produkty dostarczają cennych składników odżywczych, które dodadzą nami energii na początku dnia, zaspokoją apetyt i wspomogą prawidłowy metabolizm.