Czym jest alergiczne zapalenie spojówek?

Reklama

Alergiczne zapalenie spojówek to odpowiedź organizmu na kontakt z jakimś alergenem. Może to być kurz domowy, sierść zwierząt bądź pyłki różnych roślin. Najczęściej występuje ono u dzieci i młodzieży.

Objawami alergicznego zapalenie spojówek są: łzawienie, swędzenie i zaczerwienie oczu. Dodatkowo powieki mogą być opuchnięte. Ponadto osoba uczulona może odczuwać światłowstręt. Zdarza się, że przykre dolegliwości są bardziej widoczne tylko na jednym oku, ale jest to raczej rzadkie zjawisko. Dosyć łatwo jest poznać, że symptomy te mają podłoże alergiczne, ponieważ towarzyszą im również inne dolegliwości. Przy alergicznym zapaleniu spojówek występuje często kichanie, swędzenie nosa, wodnisty katar.

Alergiczne zapalenie spojówek może mieć charakter ostry, okresowy bądź przetrwały. Zapalenie ostre pojawia się tuż po kontakcie z alergenem, ale na szczęście dosyć szybko ustępuje. Objawy utrzymują się od około 24 do 48 godzin. Okresowe zapalenie spojówek dotyka osoby mające alergię na pyłki roślin. Wówczas pojawia się ono raz do roku – w okresie, gdy pylą trawy lub drzewa, na które jesteśmy uczuleni. Z kolei przetrwałe zapalenie spojówek to zmora osób, które są wrażliwe na alergeny aktywne przez cały rok, np. sierść zwierząt, pleśń itp.

Jak radzić sobie z alergicznym zapaleniem spojówek?

Reklama

Jeśli zauważymy u siebie objawy charakterystyczne dla alergicznego zapalenia spojówek, to od razu postarajmy się przemyć oczy. Możemy wykorzystać do tego zwykłą chłodną, czystą wodę. Jeśli nie mamy takiej możliwości, bo właśnie jesteśmy na spacerze, to warto mieć przy sobie pojemniczek z solą fizjologiczną lub tzw. sztuczne łzy. W aptekach są również dostępne specjalne preparaty – kropelki, które obkurczają naczynia spojówek. Są one dostępne bez recepty.

Reklama

W sytuacji, gdy dolegliwości nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie specjalista pierwszego kontaktu skieruje nas na dalsze badania oraz na konsultacje z alergologiem bądź okulistą.

Najlepszym sposobem na alergiczne zapalenie spojówek jest unikanie kontaktów z alergenami – oczywiście jeśli to możliwe. Twoi przyjaciele są właścicielami zwierząt domowych, a ty masz uczulenie na sierść? Postaraj się ustalać spotkania poza ich mieszkaniem. Niestety, nie jest to takie proste, kiedy jesteśmy uczuleni na pyłki. Nie możemy przecież przez cały okres pylenia, przesiadywać w domu. W takiej sytuacji pozostaje przemywanie oczu bądź zażywanie leków przeciwhistaminowych i lekarstw obkurczających naczynia spojówek (więcej informacji na temat leków przeciwhistaminowych można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwhistaminowe).

Jak dbać o oczy przy alergicznym zapaleniu spojówek?

Kiedy przechodzimy alergiczne zapalenie spojówek, bardzo istotne jest właściwe dbanie o higienę oczu (dowiedz się więcej na temat higieny oka: https://portal.abczdrowie.pl/higiena-oka). Przede wszystkim nie powinniśmy ich dotykać nieumytymi dłońmi. Postarajmy się unikać miejsc zadymionych oraz ostrego światła. Nie zapomnijmy, by przed kąpielą w jeziorze czy basenie założyć okularki. Panie powinny zrezygnować z makijażu oczu. Nie zaleca się też noszenia soczewek w czasie infekcji.