Masz swędzącą wysypkę skórną w miejscach narażonych na długotrwały kontakt z metalem? To typowy objaw alergii na nikiel. Mniej typowymi są: zapalenie spojówek, zapalenie śluzówki nosa lub astma. By zyskać pewność, warto wykonać test płatkowy.

Reklama

Warto wiedzieć, że nikiel znajduje się w stopach metali, biały złocie, guzikach dżinsów, zamkach błyskawicznych, sztucznej biżuterii, monetach, igłach, długopisach, sztućcach, oprawkach okularów. Może być również w rozruszniku serca, protezie stomatologicznej. Niektóre produkty spożywcze mogą zawierać nikiel, tj. woda pitna, margaryna, konserwy, groch, czekolada, sałata, ser topiony, koncentraty pomidorowe i ketchupy, proszek do pieczenia, brzoskwinie, banany, wiśnie, czy gruszki, warzywa i owoce hodowane w okolicy fabryk.

Nie opracowano żadnej metody leczenia uczulenia na nikiel. Można jedynie doraźnie radzić sobie z wysypką. Oprócz specjalnych maści i kremów najlepiej unikać wszelkiego rodzaju produktów zawierających nikiel - bez względu na to, czy jest to żywność, ozdoby, czy kosmetyki.