Alergie dotyczą całych populacji, dorosłych, dzieci, młodzieży – podkreślają eksperci. Jak zauważają, coraz częściej trafiają do nich ludzie uczuleni są na wiele alergenów jednocześnie. Zdarza się nawet, że alergia zagraża życiu.

Reklama

Ponad 300 milionów ludzi na całym świecie choruje na astmę oskrzelową. Według danych Światowej Organizacji Alergii (WAO), co roku z tego powodu umiera 250 tysięcy osób. Na astmę cierpi 12 proc. Polaków, z atopowymi zapaleniami skóry zmaga się około 9 proc, a najwięcej – bo aż 20 proc. – ma katar alergiczny.

Nasz kraj pod względem statystyk chorób uczuleniowych wypada wyjątkowo źle na tle innych krajów Europy. 40 proc. Polaków ma jakąś alergię, ale ta liczba prawdopodobnie będzie jeszcze rosła. Specjaliści szacują, że nawet 75 proc. chorych na astmę może w ogóle nie zdawać sobie sprawy ze swojej choroby.

4 kwietnia na całym świecie rozpoczął się Światowy Tydzień Alergii. W jego ramach specjaliści będą upowszechniać wiedzę na temat chorób alergicznych i zachęcać do konsultacji lekarskich. Wszystko po to, by alergikom żyło się lepiej.