Jeszcze niedawno na miejsce w sanatorium trzeba było czekać miesiącami. Teraz ośrodki mierzą się z rosnącą liczbą rezygnacji. Zjawisko nasila się zimą, gdy kuracjusze wolą zostać w domu.
Seniorzy tłumaczą rezygnację koniecznością palenia w piecu, opieką nad bliskimi czy obawą przed mrozami. Jeden z pacjentów oddał skierowanie, ponieważ ośrodek nie zapewniał darmowego internetu.
Sanatoria. Niższe ceny w sezonie zimowym
Sanatoria współpracujące z NFZ stosują różne stawki w zależności od sezonu. Od 1 maja do 30 września obowiązują wyższe ceny. Od 1 października do 30 kwietnia trwa tzw. sezon niski – wtedy opłaty spadają. Od 1 października 2025 r. kuracjusze ze skierowaniem NFZ zapłacą za nocleg od 10,60 zł do 32,60 zł za dobę. To oznacza, że koszt 21-dniowego turnusu będzie niższy o około 175–200 zł.
Sanatorium. Koszty dla pacjentów
NFZ finansuje leczenie uzdrowiskowe, ale pacjenci muszą opłacić:
- zakwaterowanie (stawki zależą od standardu pokoju),
- przejazd do i z sanatorium,
- część wyżywienia,
- opłatę klimatyczną,
- zabiegi rehabilitacyjne niezwiązane z leczeniem głównym,
- pobyt opiekuna pacjenta.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że obecne stawki będą obowiązywać do końca kwietnia 2026 r. Resort nie wyklucza jednak waloryzacji cen.
Olga Skórko, dziennikarka, redaktorka, wydawczyni Dziennik.pl. Studiowała edukację medialną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z marką INFOR związana od 2019 r. Pracę rozpoczynała w serwisie Dziennik zajmując się głównie poszukiwaniem i opisywaniem wiadomości z kraju i świata. Wcześniej współpracowała m.in. z Radiem ZET. Aktualnie wydawca serwisu Dziennik.pl.