Co jest mikrobiom jelitowy?
Mikrobiom jelitowy to ogół mikroorganizmów (bakterii, drożdży i grzybów), które żyją w jelicie. Ich obecność na istotny wpływ na procesy trawienne, wchłanianie wartości odżywczych z pożywienia, a także budowanie odporności organizmu oraz zdrowie psychiczne. Każdy człowiek ma unikalny mikrobiom jelitowy, który różni się ilością i rodzajem mikroorganizmów. Wpływ na niego ma styl życia, nawyki żywieniowe oraz środowisko, w którym żyjemy. Mikrobiom jelitowy pełni ważną funkcję w organizmie człowieka, przez co jest częstym obiektem badań naukowców. Tym razem zespół międzynarodowych badaczy zbadał, jak kawa wpływa na mikrobiom jelitowy.
Wpływ kawy na mikrobiom jelitowy
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Microbiology”, a następnie przedrukowane przez „Newsweek”. Analizę przeprowadzono na danych zebranych od 22 800 osób ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Celem badania było sprawdzenie zależności między piciem kawy a mikrobiomem jelitowym.
Badanie wykazało, że kawa ma istotny wpływ na szczep bakterii jelitowych Lawsonibacter asaccharolyticus. Wykazano, że osoby, które regularnie piją kawę, mają zdecydowanie więcej tej bakterii w jelitach. Badani, którzy pili więcej niż trzy filiżanki dziennie mieli jej ośmiokrotnie więcej niż ci, którzy piją mniej niż trzy filiżanki w miesiącu. Ta różnica była najbardziej zauważalna w przypadku osób, które piją kawę oraz tych, które nie spożywają jej wcale.
Dodatkowo wniosek potwierdziło badanie laboratoryjne, w którym naukowcy karmili kawą bakterieLawsonibacter asaccharolyticus znajdujące się w próbówce. Również w tym przypadku zaobserwowano namnażanie się bakterii. Rola bakterii Lawsonibacter asaccharolyticus w organizmie na razie nie jest znana. Jednak naukowcy przypuszczają, że może mieć ona wpływ na przekształcanie związków chemicznych znajdujących się w kawie na składniki mające korzystny wpływ na ludzkie zdrowie.