Zarażona mpox osoba wróciła do Wielkiej Brytanii 21 października po podróży do krajów dotkniętych epidemią tej choroby w Afryce.

Nowy wariant mpox w Anglii

Wkrótce wystąpiły u niej objawy grypopodobne, a następnie wysypka. 27 października po wizycie na oddziale ratunkowym wykonano wymaz, który potwierdził zarażenie tej osoby nowym wariantem mpox, kladem 1b. Obecnie chory przebywa na oddziale chorób zakaźnych o wysokim ryzyku w londyńskim szpitalu Royal Free.

Reklama

Jakie jest ryzyko dla populacji?

UKHSA i inne organizacje analizują, z kim miała styczność zarażona osoba, a jej najbliższemu otoczeniu zostaną zaoferowane testy na mpox, szczepienia oraz porady dotyczące opieki zdrowotnej, gdyby okazało się, że zostali oni zarażeni kladem 1b. Ryzyko dla populacji Wielkiej Brytanii pozostaje niskie i szybko pracujemy nad śledzeniem bliskich kontaktów i redukcją potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania - powiedziała prof. Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA.

WHO: To globalne zagrożenie

W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego. Stało tak się po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecna epidemia, spowodowana przez wirusa odmiany klad 1b, rozpoczęła się w Demokratycznej Republice Konga (DRK) i rozprzestrzeniła się na kraje sąsiednie oraz inne państwa. W ubiegłym miesiącu Wielka Brytania zamówiła ponad 150 tys. dawek szczepionki przeciwko mpox, aby zwiększyć gotowość na to zagrożenie.

Mpox jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa przenoszonego przez bliski kontakt. Charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej.