Unia Europejska ostrzega przed gwałtownym wzrostem zachorowań na krztusiec. Obecnie w czołówce krajów z największą liczbą zachorowań na krztusiec jest Hiszpania. Od jesieni zeszłego roku odnotowano ponad 25 tys. przypadków.
Gwałtowny wzrost zakażeń to efekt unikania szczepień. "Krztusiec jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego. Przechorowanie krztuśca ani szczepienia wykonane w dzieciństwie i wieku nastoletnim nie uodparniają na całe życie. Dlatego trzeba powtarzać dawki przypominające szczepionki nawet w wieku dorosłym" - przypomina Ministerstwo Zdrowia.
Krztusiec - jedna z najbardziej zakaźnych chorób
Krztusiec jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób. Po kontakcie z chorym ryzyko zakażenia wynosi ok. 80 proc. Stanowi największe zagrożenie dla noworodków. W Polsce notowanych jest rocznie do kilku tysięcy zachorowań, najprawdopodobniej jest ich więcej, zwłaszcza wśród dorosłych Małe dzieci zakażają się zwykle od dorosłych domowników z nierozpoznaną lub późno rozpoznaną chorobą. Zachorować można w każdym wieku, łącznie z okresem noworodkowym. Krztusiec stanowi największe zagrożenie dla noworodków (zwłaszcza wcześniaków) i niemowląt, ale u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych choroba również jest uciążliwa.
Objawy krztuśca
Na początku zakażenia objawy krztuśca to: suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Objawy typowe dla tej choroby następują później: przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem (zwanym pianiem), wymiotami, bezdechem. Krztusiec jest najbardziej niebezpieczny dla niemowląt i małych dzieci. Może u nich wywołać powikłania jak: zapalenie płuc, drgawki, encefalopatię – krztuścowe uszkodzenie mózgu, które prowadzi do trwałego kalectwa. W skrajnych przypadkach choroba kończy się śmiercią.