Centralna e-rejestracja ma na celu uproszczenie procesu umawiania się na wizyty lekarskie i badania.

Łatwiejsza rejestracja dla pacjentów

W ramach pilotażu pacjenci będą mogli korzystać z e-rejestracji na badania profilaktyczne, takie jak cytologia i mammografia, a także na wizyty w poradniach kardiologicznych. Placówki medycznych mają szanse dostać dodatkowe środki finansowe od NFZ, o ile spełnią określone warunki.

Reklama

Kto może wziąć udział w pilotażu?

Do programu mogą zgłaszać się placówki medyczne, które mają umowę z NFZ na realizację badań mammograficznych i cytologicznych w ramach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, a także te oferujące wizyty w poradniach kardiologicznych. Kluczowym wymogiem dla uczestników pilotażu jest korzystanie z oprogramowania zintegrowanego z platformą P1, które obsługuje e-skierowania i umożliwia rejestrację zdarzeń medycznych.

Problem nieodwołanych wizyt

Jednym z głównych problemów, z którymi zmaga się system ochrony zdrowia, są nieodwołane wizyty. NFZ podaje, że w 2023 r. pacjenci nie odwołali prawie 1,3 miliona wizyt. Najwięcej przypadków dotyczyło ortopedii, kardiologii, fizjoterapii ambulatoryjnej, endokrynologii oraz onkologii. E-rejestracja, ma pomóc w zarządzaniu tym problemem.

Jak będzie można korzystać z e-rejestracji?

Poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) pacjenci będą mogli zarejestrować się na wizytę, przełożyć termin lub ją odwołać, bez konieczności wychodzenia z domu.