Truskawki dla wielu z nas to symbol zbliżającego się lata oraz sezonu na owoce. Znajdziemy w nich dużo witaminy C oraz kwasu foliowego, potasu, czy manganu. Truskawki, jak wynika z doniesień naukowców, mają przeciwutleniacze i łagodzą stany zapalne.

Reklama

Jak dużo kalorii mają truskawki?

Nie są też nadmiernie kaloryczne, bo w dużej mierze składają się z wody. W 100 gramach truskawek znajdziemy 32 kcal. Okazuje się jednak, że choć to owoc bogaty w witaminy i nadający się dla tych, którzy są na diecie, nie wszyscy mogą i powinni delektować się ich smakiem.

Kto nie powinien jeść truskawek?

Reklama

Truskawki mogą zaszkodzić tym, którzy mająalergię na histaminę. Zjedzenie nawet kilku owoców może spowodować wysypkę, wymioty albo biegunkę. Nie są to również owoce dla tych, którzy mają alergię na salicylany, zawarte np. w aspirynie. Po zjedzeniu mogą zacząć się duszności i suchy kaszel. Truskawki zjadane w nadmiernej ilości drażnią także jelita, więc lepiej nie przesadzać z nimi, gdy ma się zespół jelita drażliwego lub chorobę wrzodową.

Owoców tych lepiej nie zjadać, gdy bierzemy leki przeciwzakrzepowe i tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Truskawki nie idą w parze także z beta-blokerami które podnoszą poziom potasu w ogranizmie. Jego nadmiar może spowodować hiperkaliemie. Pierwsze objawy to m.in, ból mięśni, zawroty głowy i nieregularne rytmy serca. W zaawansowanej postaci hiperkaliemia może spowodować m.in. porażenie mięśni, arytmię lub w skrajnych przypadkach zatrzymanie akcji serca.

Komu truskawki służą?

Truskawki można za to jeść, gdy mamy wysokie ciśnienie krwi i problemy z cholesterolem. Wtedy jedzenie tych owoców jest wręcz wskazane a nie zabronione.