Znikną jednorazowe e-papierosy

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że najprawdopodobniej jesienią zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podczas środowej konferencji w ministerstwie zdrowia zapytano ją o prace nad ustawą dotyczącą tych produktów.

– W gruncie rzeczy projekt ustawy mamy w zasadzie gotowy. Pracuje nad tym departament, który nadzoruje minister Konieczny – poinformowała.

Reklama
Reklama

– Chcielibyśmy, żeby od jesieni całkowity zakaz jednorazowych e-papierosów funkcjonował – zaznaczyła.

Będą też inne zmiany

Dodała, że termin jest o tyle istotny, bo w tym samym czasie resort pracuje nad wdrożeniem dyrektywy unijnej w sprawie aromatyzowanych płynów do e-papierosów.

– Nie chcielibyśmy, żeby w niszę na rynku wchodzili inni producenci – powiedziała i dodała, że ministerstwu zależy na jednym – żeby ludzie w ogóle nie palili papierosów.

Pod koniec marca Leszczyna zapowiedziała, że "kwiecień na pewno jest terminem" zakończenia prac nad ustawą o zakazie sprzedaży jednorazowych e-papierosów.

W Polsce w ostatnich latach wzrasta sprzedaż jednorazowych e-papierosów. W 2022 r. sprzedano ich 32 mln, a w 2023 r. ponad 100 mln sztuk. Z raportu Centrum Monitorowania Rynku wynika, że ten rynek w Polsce wart jest 2 mld zł. Według badania CBOS co czwarta osoba poniżej 18 lat deklaruje, że pali elektroniczne papierosy.