Pojawił się kolejny komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczący dostępności produktów leczniczych. To pojawiające się regularnie opracowanie dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej oparte na danych uzyskanych w aptekach, hurtowniach oraz od producentów leków.

Reklama

Problemy z dostępnością antybiotyku

Najnowsze ogłoszenie mówi m.in., że zmniejszył się zapas w aptekach produktów leczniczych zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum (fenoksymetylopenicylina benzatynowa). To antybiotyk z grupy penicylin o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Stosowany jest m.in. leczeniu zakażeń uszu, nosa i gardła wywołanych paciorkowcami, zakażeń dróg oddechowych (bakteryjne zapalenie oskrzeli, bakteryjne zapalenie płuc) oraz zakażeń skóry i tkanek miękkich.

Reklama

Wg GIF dostawy tego produktu zaplanowane są na kwiecień.

W przypadku pozostałych antybiotyków sytuacja z dostępnością jest stabilna, a realizacja recept utrzymuje się na wysokim poziomie.

Reklama

Tych leków może brakować w aptekach

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje także, że występuje także utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających:

  • bencyclani fumaras (stosowany w leczeniu miażdżycy), tabletki, 100 mg – obrót produktu został wstrzymany przez podmiot odpowiedzialny do końca kwietnia 2024 r.,
  • terazosinum (stosowany w leczeniu nadciśnienia)– brak produktów leczniczych na rynku. Podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie produktu w postaci tabletek 5 mg do końca października 2024 r.,
  • fluticasoni propionas w postaci aerozolu wziewnego (inhalacyjnego) w dawce 125 mcg(stosowany w łagodzeniu podrażnienia nosa, świądu, kichania, uczucia zatkanego nosa czy kataru) – produkt wstrzymany w obrocie do połowy kwietnia 2024 r. Spodziewamy się utrudnień w dostępności produktów leczniczych,
  • atomoxetinum (stosowany w leczeniu ADHD) - utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów w dawce 25 mg. Powodem jest wstrzymanie w obrocie dwóch z trzech dostępnych na rynku produktów do końca kwietnia 2024 r. W okresie wstrzymania mogą pojawić się problemy z dostępnością produktów w dawce 40 mg.

Jest też grupa leków, których dostawy się zwiększyły, ale ich podaż w aptekach może być niewystarczająca:

  • methylphenidati hydrochloridum (stosowany przy ADHD), tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 36 mg, 30 tabl.,
  • ferri proteinatosuccinas, roztwór doustny, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol. 15 ml,
  • kalii chloridum, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 600 mg, 50 kaps.,
  • budesonidum, zawiesina do nebulizacji, 0,5 mg/ml, 20 amp. 2 ml,
  • nebivololum, tabletki, 5 mg, 28 tabl. (2 x 14).