Dr Grzesiowski o mgle mózgowej

Mgła mózgowa to jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z long covid, czyli skutków zakażenia koronawirusem utrzymujących się miesiące, a nawet lata po infekcji. Może dotyczyć nawet 46 proc. pacjentów.

Schorzenie to było wielokrotne badane przez naukowców, teraz pojawiła się kolejna analiza. Napisał o tym dr Paweł Grzesiowski na platformie X.

Reklama
Reklama

"Mgła mózgowa to jeden z najczęstszych objawów long-covid. Nowe badanie wykazało, że to może być skutek powirusowego uszkodzenia mózgu, potwierdzony testami poznawczymi, obrazami tkanki mózgu i biomarkerami. Deficyty są równe 20 latom starzenia się mózgu" - zaznaczył Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) ds. walki z Covid-19.

Mgła mózgowa postarza mózg o 20 lat

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu wykazali, że objawy te mogą być wynikiem wirusowego uszkodzenia mózgu, które może skutkować długotrwałymi problemami z funkcjami poznawczymi i zdrowiem psychicznym.

W badaniu przeanalizowali przypadki 351 pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu Covid-19, którzy wykazywali objawy uszkodzenia mózgu rok po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Wnioski oparto na serii testów poznawczych, zgłaszanych przez pacjentów objawach, skanach mózgu i biomarkerach.

Jak opisują autorzy badania, osoby biorące udział w badania były "mniej dokładne i wolniejsze” w wykonywaniu zagadek umysłowych, dodatkowo borykały się z "co najmniej jednym" zaburzeniem psychicznym, wśród których były m.in. depresja, stany lękowe lub zespół stresu pourazowego.

Zaburzenia mózgu stwierdzone u pacjentów z Covid-19 odpowiadały skutkom 20-letniego starzenia się mózgu. – Odkryliśmy poważne deficyty w zakresie funkcji poznawczych. Problemy poznawcze i pamięciowe, na które narzekali pacjenci, były powiązane ze zmianami neuroanatomicznym w mózgu – powiedział główny autor badania, Benedict Michael, doktor nauk medycznych, dyrektor Laboratorium Neuronauki Zakażeń na Uniwersytecie w Liverpoolu.

Autorzy badania nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną uszkodzeń mózgu. Są jednak pewne przesłanki. Wcześniejsze badania wskazywały, że takie urazy mogą być skutkiem niedoboru tlenu w mózgu, zwłaszcza u pacjentów, którzy byli hospitalizowani i podłączeni do respiratorów.

Mówi się także o atrofii (zmniejszeniu objętości) istoty szarej mózgu, spowodowaną prawdopodobnie stanem zapalnym wynikającym ze zwiększonej odpowiedzi immunologicznej, a nie samym wirusem.