Liczba zakażeń dochodzi do 100 tys.

W czwartek odbył się briefing stowarzyszenia pod gmachem resortu zdrowia. — Zwracamy się do minister zdrowia, bo wiemy, że ilość zakażeń na COVID jest ciągle wysoka, apelujemy o wprowadzenie zmian, które poprawią bezpieczeństwo w tej kwestii — mówił Mateusz Piotrowski, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjent Europa.

"Obecnie trwa fala zarażeń na Covid-19: eksperci wskazują, że realna liczba dziennych zakażeń może dochodzić nawet do stu tysięcy. Problem ten dotyczy także wielu innych chorób zakaźnych. Do wielu zakażeń dochodzi w miejscach, które powinny być pod tym względem najbezpieczniejsze — w szpitalach i placówkach medycznych" — apel o takiej treści odczytała jego współautorka Zofia Sobczak.

Reklama

O co postuluje Stowarzyszenia Pacjent Europa? Chodzi przede wszystkim o:

  • Wprowadzenie ograniczeń i specjalnych zasad sanitarnych w szpitalach, placówkach medycznych i aptekach. Stałe zobowiązanie dla pacjentów i personelu w newralgicznych obszarach zdrowia związanych z zakażeniem do zachowywania zasady: DDM (dezynfekcja, dystans, maseczki)
  • Działania promujące używanie masek FFP3 i FFP2 - akcje informacyjne i edukacyjne, używanie tego typu masek w miejscach, gdzie byłyby one obowiązkowe.
  • Dostęp do samokontroli za pomocą testowania – wprowadzenie wysokiej refundacji na testy na obecność COVID-19 oraz testy poszerzone o grypę i RSV.

"Liczba zakażeń, zgonów, a także fakt, jak wiele ognisk choroby znajduje się właśnie w szpitalach, wymagają natychmiastowych działań. Istnieje realna możliwość szybkiej poprawy w obszarze, który jest nie tylko obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia nie tylko teraz, ale także w dłuższej perspektywie, ze względu na ciężkie powikłania u pacjentów pogłębiające niewydolność systemu ochrony zdrowia" - piszą autorzy apelu.

Ministerstwo Zdrowia: mamy zespół

Na apel odpowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś. Zaznaczył, że minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała zespół ds. chorób zakaźnych, złożony z wysokiej klasy specjalistów, którego zadaniem jest monitorowanie wszystkich zagrożeń i doradztwo w zakresie profilaktyki i diagnostyki Covid-19.

Zespół został powołany 11 stycznia.

Przewodniczącym zespołu został prof. dr hab. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Reklama

Członkami zespołu zostali:

dr hab. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, specjalista epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy,prof. dr hab. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, Prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska, specjalista chorób zakaźnych, Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,prof. dr hab. Anna Piekarska, specjalista chorób zakaźnych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi,prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,dr hab. Piotr Rzymski, profesor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz, specjalista chorób zakaźnych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie,prof. dr hab. Jacek Wysocki, specjalista chorób zakaźnych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk, specjalista chorób zakaźnych, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Najnowsze oficjalne dane MZ (z 19 stycznia) mówią o 683 nowych zakażeniach koronawirusem i ośmiu ofiarach śmiertelnych Covid-19.