Dlaczego wraz z upływem lat mamy większą tendencję do tycia?

Na przyrost masy ciała w średnim wieku może składać się, poza spadkiem aktywności fizycznej i zmianami hormonalnymi takimi jak np. menopauza, wiele czynników. To m.in. spadek tempa przemiany materii, zmiany w diecie, stres i zmęczenie, a także słabsza jakość snu i czynniki genetyczne.

Jak uniknąć przyrostu masy ciała w średnim wieku? Co zrobić, by nie tyć mimo upływu lat? Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie tego procesu.

Reklama

Zmień źródło węglowodanów

Reklama

Jednym ze sposobów jest zwrócenie uwagi na jakość, a nie ilość spożywanych węglowodanów. Warto zamienić rafinowane węglowodany, takie jak ziemniaki, biały chleb czy kukurydza, na złożone, takie jak pełne ziarno i owoce. Węglowodany nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nowe badania sugerują jednak, że nie trzeba całkowicie eliminować ich z diety, a wystarczy sięgnąć po wysokiej jakości źródła.

Reklama

Źródło, z którego czerpiemy kalorie, ma duże znaczenie, jeśli chodzi o tendencje do tycia i przybierania na wadze w średnim wieku. Węglowodany znajdujące się w pełnowartościowej, minimalnie przetworzonej żywności są bogatsze w błonnik niż rafinowane lub mocno przetworzone węglowodany.

Spożywanie produktów z pełnego ziarna może nie tylko uchronić przed przybieraniem na wadze, ale także - dodatkowo - obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 i wielu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zwróć uwagę na soki i inne napoje

Osoby, które nie chcą przybrać na wadze powinny skupić się również na tym, co piją. Owoce, które są wyciskane lub przecierane tracą duże ilości błonnika. To oznacza, że jabłko jest lepsze niż mus jabłkowy lub sok jabłkowy.

Najgorszym wyborem, a zarazem najbardziej kalorycznym, są słodzone napoje gazowane. Pierwszym krokiem powinna być więc zamiana napojów gazowanych na wodę lub niesłodzoną kawę lub herbatę, przy czym należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem na co dzień jest woda.

Ograniczenie napojów gazowanych i przejście z rafinowanych ziaren na pełne ziarna, czyli np. zastąpienie białego pieczywa i makaronów wersją pełnoziarnistą to optymalne rozwiązanie, które – oprócz kontroli wagi – może przynieść wiele dodatkowych korzyści.