Salmonella w majeranku
Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Wykryto obecność bakterii Salmonella Infantis w jednej partii Majeranku.
"W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella Infantis w 1 z 5 próbek wskazanego poniżej produktu. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella bez odpowiedniej obróbki termicznej wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego" - pisze GIF
Szczegóły produktu:
- Nazwa produktu: Majeranek suszony Prymat GastroLine
- Data minimalnej trwałości: 07.2026
- Numer partii: L1400164
- Producent: Prymat sp. z o.o., ul. Chlebowa 14, 44-337 Jastrzębie-Zdrój
Salmonella w przyprawie - co dalej?
"Prymat sp. z o. o. poinformowała, że zidentyfikowała wszystkich odbiorców kwestionowanej partii wyrobu gotowego i niezwłocznie zwróciła się do nich z prośbą o wstrzymanie dystrybucji wskazanej partii produktu i zwracania jej do magazynu spółki w celu utylizacji" - pisze GIF
Co należy zrobić? Sanepid ostrzega, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, a w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.
Salmonella - czym jest?
Salmonella to rodzaj pałeczek Gram-ujemnych należący do rodziny Enterobacteriaceae. Bakterie Salmonelli powodują chorobę - najczęściej w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności - zwaną salmonellozą atakującą układ pokarmowy. Salmonellozy dzielą się na durowe i jelitowe.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się od kilku godzin do kilku dni po kontakcie czynnikiem zakaźnym. Najczęściej są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności i wymioty.
Czasem choroba może mieć cięższy przebieg, tzw. postać pozajelitową, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Dojść wtedy może do zapalenia dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego czy kości. Choroba może doprowadzić do sepsy.