Łamanie w kościach, ból głowy, stawów, rozdrażnienie i senność – jeśli powtarzają się przy konkretnych stanach i zjawiskach pogodowych mogą świadczyć o tym, że jesteś meteopatą. Na meteopatię narażone są m.in. osoby mieszkające w miastach, ponieważ zazwyczaj mają mniejszy kontakt z przyrodą niż osoby mieszkające np. na wsi. Mieszkanie na wsi, bliżej natury, lepiej "hartuje" na zmiany pogody. Z tego względu meteopatia bywa określana przez niektórych chorobą cywilizacyjną.
Przyczyny meteopatii, czyli duże zmiany pogody i cechy indywidualne
Wśród przyczyn meteopatii wyróżnia się takie czynniki jak zmiany atmosferyczne (zmiany w ciśnieniu atmosferycznym, temperaturze, wilgotności powietrza), ich wielkość (duże, gwałtowne zmiany mogą być bardziej odczuwalne), a także indywidualną wrażliwość na zmiany pogodowe.
Objawy meteopatii - ból głowy, rozbicie, skoki ciśnienia tętniczego
Najczęstszymi objawami meteopatii są wahania ciśnienia tętniczego, nadmierna senność, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, a także ogólne rozbicie. W przypadku osób z chorobami reumatologicznymi mogą także zaostrzyć się objawy – np. zwiększać bolesność i sztywność stawów.
Czy jesteś meteopatą?
Czy jesteś meteopatą? Sprawdź.
- Czy gdy na zewnątrz spada ciśnienie czujesz się senny/a?
- Czy mieszkasz w mieście?
- Czy jesteś bardziej szczęśliwy/a gdy świeci słońce?
- Czy czujesz się rozdrażniony/a podczas burzy?
- Czy trudno ci znieść skrajne temperatury - upały i mróz?
- Czy cierpisz na alergie wiosną?
- Czy twój nastrój zależy od pogody?
- Czy odczuwasz wahania nastroju gdy pogoda zmienia się w znaczący sposób?
Warto pamiętać, że objawy meteopatii mogą także wynikać z innych czynników takich jak np. stres, zmęczenie czy alergie. W przypadku odczuwania zmian samopoczucia w związku z pogodą warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej oceny zdrowia i wykluczenia innych możliwych przyczyn dolegliwości.