Szczepienia w aptekach mają wiele zalet. Zwiększają dostępność i dają większą wygodę, ponieważ pozwalają zaszczepić się w miejscu łatwo dostępnym i często blisko miejsca zamieszkania. Zazwyczaj też nie wymagają specjalnego umawiania się. Można po prostu przyjść w dogodnym dla siebie czasie i zaszczepić się. Ponadto, szczepienie w aptece stanowi wsparcie systemu zdrowia. Dzięki niemu system zdrowia może zwiększyć liczbę dostępnych miejsc do szczepień, co jest szczególnie ważne podczas szczepień masowych.

Reklama

Kto może zaszczepić się w aptece?

Od 1 listopada w aptece mogą zaszczepić się osoby powyżej 65. roku życia przeciwko grypie i pneumokokom. Od 1 grudnia będą się mogły zaszczepić w aptece wszystkie osoby dorosłe powyżej 18. roku życia przeciw COVID-19.

Reklama

NFZ wydał wytyczne dotyczące zawierania umów i rozliczeń

Reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wytyczne dla aptek dotyczące zawierania umów i rozliczania procedur. Przepisy, dzięki którym NFZ może zawierać umowy z podmiotami prowadzącymi apteki i rozliczać wykonanie w nich zalecanych szczepień ochronnych weszły w życie 1 listopada 2023 roku. Od 2 listopada placówki mogą składać wnioski do oddziałów wojewódzkich NFZ, na podstawie których będą podpisywały umowy.

Jakie szczepionki są refundowane?

Nie wszystkie szczepienia są w pełni refundowane. W przypadku grypy bezpłatne szczepionki obejmują jedynie dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia, a także kobiety w ciąży i seniorów po 65. roku życia. Pozostałe grupy płacą połowę kwoty.

Od 1 września 2023 roku na liście leków refundowanych jest także szczepionka przeciw pneumokokom. Jest ona bezpłatna dla seniorów powyżej 65. roku życia ze zwiększonym ryzykiem choroby pneumokokowej.