Nadciśnienie - cichy zabójca

Nadciśnienie, inaczej hipertensja, przez lekarzy określane jest mianem "cichego zabójcy". Nieleczone lub niewłaściwie leczone prowadzi do zawału serca, niewydolności, udaru mózgu, niszczy nie tylko serce i mózg, ale także nerki i oczy. W Polsce jest najczęstszą przyczyną zgonów.

Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała swój pierwszy w historii raport na temat "niszczycielskiego globalnego wpływu wysokiego ciśnienia krwi", a także zalecenia dotyczące walki z tą chorobą.

Z raportu wynika, że nadciśnienie dotyczy nawet jednej trzeciej populacji na całym świecie (w Polsce ta skala jest podobna). Połowa chorych nawet nie ma świadomości swojej choroby, a ​​cztery ma pięć osób (czyli 80 proc.) z nadciśnieniem tętniczym nie jest odpowiednio leczonych. WHO podkreśla, że jeżeli państwom uda się zwiększyć zasięg i skuteczność leczenia, to w latach 2023–2050 będzie można zapobiec 76 mln zgonów.

"Nadciśnienie można skutecznie kontrolować za pomocą prostych, tanich leków, a mimo to udaje się je kontrolować tylko jednej na pięć osób” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Choruje ponad miliard osób

WHO pisze, że liczba osób cierpiących na nadciśnienie (mających ciśnienie krwi 140/90 mmHg i wyższe lub przyjmujących leki) w latach 1990–2019 podwoiła się, z 650 mln do 1,3 mld.

Największymi czynnikami ryzyka są wiek i podłoże genetyczne. Ale bardzo wiele złego robią też złe nawyki. To m.in. dieta ze zbyt dużą zawartością soli, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej.

Nadciśnienie - jak leczyć?

W celu zmniejszenia ryzyka choroby lub jej przykrych następstw należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni styl życia: odżywiać się zdrowiej, ograniczyć alkohol, porzucić palenie i częściej się ruszać. Do tego trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie.

"Zapobieganie, wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego należą do najbardziej opłacalnych interwencji w opiece zdrowotnej i powinny być traktowane priorytetowo przez kraje w ramach krajowego pakietu świadczeń zdrowotnych oferowanych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej" - podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia.

Zdaniem WHO korzyści ekonomiczne wynikające z ulepszonych programów leczenia nadciśnienia tętniczego przewyższają 18-krotnie koszty leczenia.