Letni wypoczynek często poświęca się na odkrywanie nowych pasji i sportów. Spontaniczne zaangażowanie się w intensywne aktywności może ostatecznie przynieść konsekwencje w postaci zakwasów czy urazów. Letni wypoczynek sprzyja postawie skłonnej do podejmowania ryzykownych działań, a to z kolei prowadzi do nadmiernego obciążenia ciała.

Reklama

- Osoby, które nagle i bez wcześniejszego przygotowania wykonują ciężkie fizyczne czynności bez wcześniejszego przygotowania, mogą doświadczać nadmiernego obciążenia ciała, które stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia i samopoczucia. Objawia się ono m.in. poprzez uczucie ogólnego osłabienia, szybkie zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz zwiększone ryzyko kontuzji – mówi Paweł Wierzchoń, trener gimnastyki z Gimnastyka Warszawa.

Mierz siły na zamiary

Kontuzje w czasie wakacji mogą mieć różne przyczyny. Są one związane z dotychczasową aktywnością fizyczną, miejscem pobytu czy nieodpowiedzialnym zachowaniem. Najczęstsze z nich to:

  • Nagła aktywność fizyczna: Brak wykonywania ćwiczeń na co dzień skutkuje przeciążeniem mięśni i stawów podczas po intensywnych ćwiczeń podczas wakacyjnego wypoczynku.
  • Brak rozgrzewki: Zbyt mało uwagi poświęconej na odpowiednią rozgrzewkę przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.
  • Niewłaściwe techniki treningowe: Nieznajomość techniki wykonywania ćwiczeń, zwłaszcza w sportach ekstremalnych, może powodować poważne w skutkach kontuzje.
  • Nadmierna eksploatacja: Długotrwałe i intensywne treningi bez odpowiedniej regeneracji prowadzą do przeciążenia ciała.
Reklama

Stacja renowacja

Gdy już wakacyjne szaleństwa zostawią po sobie ślad w postaci zmęczonych mięśni i stawów, czas zadbać o odpoczynek. Pierwszym sygnałem obciążenia ciała często są nieuniknione po intensywnym wysiłku tzw. zakwasy. W przyniesieniu ulgi i na powrót do pełnej formy zaleca się:

  • Odpoczynek i sen: Zapewnienie odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. W czasie snu organizm najefektywniej regeneruje się po intensywnych aktywnościach.
  • Rozciąganie i masaż: Regularne rozciąganie mięśni pomaga zmniejszyć napięcie i poprawia elastyczność. Dodatkowo delikatny masaż może złagodzić ból i napięcie mięśni. Zaleca się również automasaż w postaci rolowania mięśni.
  • Kompresy chłodzące i rozgrzewające: Kompresy chłodzące zmniejszą obrzęk, natomiast kompresy rozgrzewające, pomogą rozluźnić mięśnie.
  • Witaminy i minerały: Odpowiednia dawka witamin i minerałów, zwłaszcza magnezu, pomaga w regeneracji mięśni.
  • Aktywny odpoczynek: Aktywny odpoczynek, np. spokojne spacery czy lekkie ćwiczenia. Unikanie intensywnych treningów do czasu pełnej regeneracji.

- Odpowiednia regeneracja po wysiłku fizycznym jest niezbędna dla zdrowego stylu życia. Po treningach mięśnie potrzebują czasu na odbudowę, co pozwala zwiększyć ich wydolność i siłę. Dodatkowo właściwa regeneracja pomaga uniknąć kontuzji, redukuje stres i poprawia nastrój. Odpoczynek nie oznacza bezczynności – to także zdrowa dieta, sen i masaż. Ważne jest znalezienie równowagi między aktywnością fizyczną a regeneracją, która zapewnia długoterminowe korzyści dla organizmu i umysłu – dodaje Paweł Wierzchoń.

Lekcja WFu potrzebna w każdym wieku

Warto jednak zapobiegać niż leczyć. Regularna aktywność fizyczna pozwala uniknąć kontuzji. Przed rozpoczęciem uprawiania sportu o każdej porze roku należy zawsze właściwie się przygotować. Najlepiej przestrzegać kilka prostych zasad:

  • Stopniowa intensywność treningów
  • Rozgrzewka przed każdą aktywnością fizyczną
  • Właściwa technika ćwiczeń
  • Odpoczynek i regeneracja

- Warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, który przygotuje właściwy plan ćwiczeń i pokaże, jak wybrane ćwiczenia powinny wyglądać w praktyce. Wykonując nawet najprostsze ćwiczenie niepoprawnie, możesz narazić się na uraz. Polecam włączenie do aktywności sportowych elementów gimnastyki i rozciągania, które pozytywnie wpływają na wytrzymałość – podsumowuje Paweł Wierzchoń.

Warto odróżnić obciążenie organizmu od poważnych urazów. Silny ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości to dolegliwości, które powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.