- Przed pandemią około 1,2 mln obywateli amerykańskich podróżowało do Meksyku w celu skorzystania z leczenia. Dziś rynek w Meksyku szybko się odbudowuje i wraca niemal do poziomu sprzed pandemii – cytuje radio publiczne NPR prezesa organizacji Pacjenci ponad Granicami (PBB) Josefa Woodmana.

Reklama

Jak dodał, drugim najbardziej popularnym miejscem dla turystów z USA, szukających opieki medycznej, stała się Kostaryka. Podróżują do tych latynoskich krajów także, by zakupić antybiotyki i inne leki po korzystnych cenach. Jeszcze innym powodem są procedury ortopedyczne kosztujące o połowę mniej niż w USA.

- Pacjenci z Ameryki Północnej podróżują do Meksyku, aby zaoszczędzić 50-70 proc. w stosunku do tego, co zapłaciliby w Stanach Zjednoczonych za wybrany zabieg – podkreślił Woodman.

NPR zwraca uwagę, że element ryzyka jest nieodłącznym elementem wielu zabiegów, niezależnie od miejsca, w którym są wykonywane. Przytacza jednocześnie opinię amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC)ostrzegających, że turystyka medyczna może zwiększać komplikacje.

Reklama

- Potencjalne problemy mogą być związane z lataniem samolotem pod ciśnieniem zbyt wcześnie po zabiegu, jak również z komplikacjami związanymi z uzyskaniem opieki po zabiegu wykonanym w innym kraju. Ale niektóre z najpoważniejszych ostrzeżeń CDC dotyczą infekcji, od zakażeń ran i krwi po patogeny, które mogą być tam bardziej powszechne lub odporne niż w USA - stwierdza NPR.

Powołuje się zarazem na pracę badawczą z 2020 roku, opublikowaną w "Journal of the American Pharmacists Association". Zawierała ona opinie ok. 427 Amerykanów z 29 stanów przekraczających granicę amerykańsko-meksykańską w Kalifornii w celu uzyskania usług medycznych. Większość respondentów uważała, że meksykańskie usługi opieki zdrowotnej są takiej samej lub lepszej jakości w porównaniu z tymi w Stanach Zjednoczonych, za niższy koszt.