Męskie środki antykoncepcyjne ograniczają się obecnie do prezerwatyw i wazektomii. Chociaż naukowcy podejmowali już wiele wysiłków w celu opracowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn, skuteczność zaproponowanych rozwiązań była niska lub występowały negatywne skutki uboczne.

Reklama

Zespół złożony z niemieckich i amerykańskich naukowców donosi teraz o opracowaniu rozpuszczalnych inhibitorów cyklazy adenylowej (sAC), które mogą stać się środkiem-kandydatem do zastosowania jako męska antykoncepcja.

Aby potwierdzić antykoncepcyjne działanie inhibitorów sAC, autorzy badania przeprowadzili serię eksperymentów na myszach. Odkryli, że już dwie godziny po podaniu leku skuteczność antykoncepcyjna wyniosła 100 proc. Natomiast po 24 godzinach płodność wróciła do normalnego poziomu.

Nie stwierdzono też negatywnego wpływu na zdrowie w okresie sześciu tygodni ciągłego podawania leku.

Chociaż w większości eksperymentów autorzy podawali substancję przez wstrzyknięcie - odkryli też, że ruchliwość plemników myszy zmniejszyła się po podaniu doustnym.

Autorzy badania zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy nowy środek antykoncepcyjny skutecznie zadziała u ludzi i czy wywoła skutki uboczne.