Często bagatelizujemy ból głowy, zwłaszcza gdy mija po wzięciu środka przeciwbólowego albo gdy pojawia się sporadycznie i wiemy, jak mu zapobiegać. Gorzej, gdy ból głowy towarzyszy poważnym schorzeniom, jest przewlekły lub wymaga specjalistycznego leczenia. Nasilony i częsty ból głowy wymaga konsultacji z lekarzem.

Reklama

Ból głowy - co oznacza?

Może towarzyszyć chorobom, które trzeba leczyć, by ból głowy minął: zapaleniu zatok i ucha, nadciśnieniu tętniczemu, zwyrodnieniu kręgosłupa. W takich przypadkach mówimy o wtórnym bólu głowy, bo jest w przebiegu innych chorób.

Ból głowy pierwotny (samoistny) występuje częściej. To może być migrena, napięciowy ból głowy lub klasterowy ból głowy.

Ból głowy – rodzaje

  • migrena
  • klasterowy ból głowy
  • napięciowy ból głowy

Ból głowy ze względu na lokalizację

  • z przodu głowy
  • z tyłu głowy
  • na skroniach
  • z lewej lub prawej strony

Ze względu na odczuwanie bólu, rozróżniamy m.in. ból: pulsujący, tępy, rozsadzający.

Migrena

To choroba przewlekła. Ból głowy – silny, narastający, zwykle jednostronny i pulsujący – może poprzedzać tzw. aura, przebiegająca z mroczkami przed oczami. Towarzyszy mu światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki. Osoba z migreną może nie mieć siły na wykonanie normalnych czynności, a wszelki wysiłek fizyczny nasila ból. Często cierpi również na nudności i wymioty.

Migrena może być uwarunkowana genetycznie. Nie są do końca znane przyczyny jej rozwoju. Lekarze wymieniają jednak czynniki wyzwalające migrenę: stres lub odprężenie po stresie, zmiany pogody, odchudzanie i pozostawanie na czczo, picie alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina).

Migrena jest chorobą nieuleczalną. Można jedynie zwalczać jej objawy, co warto zrobić jak najszybciej, dobrze odczytując symptomy ją zapowiadające.

Klasterowy ból głowy

Silny ból dotyczy połowy głowy. Pojawia się w okolicy skroni, oczodołów i oczu, wraz ze łzawieniem oczu, zaczerwienieniem spojówek i obrzękami powiek. Najczęściej dokucza w nocy i utrzymuje się przez kilka godzin. Choć mówi się, że członkowie danej rodziny cierpią na ten rodzaj bólu głowy, nie udowodniono jeszcze genetycznych uwarunkowań klasterowego bólu głowy.

Częściej na klasterowy ból głowy cierpią mężczyźni niż kobiety.

Napięciowy ból głowy

Reklama

Najczęściej dotyka kobiety, między 25. a 35. rokiem życia. Może trwać kilkadziesiąt minut albo kilka dni. To ból głowy obustronny, tępy i uciskowy. Jako najczęstszą przyczynę podaje się wzmożone napięcie mięśni, głównie szyi i karku. Zwykle pojawia się po stresującej sytuacji, nieprzespanej nocy, gdy przeciążymy się fizycznie i np. utrzymujemy przez wiele godzin nieprawidłową pozycję ciała (np. pracując przy biurku).

Co wywołuje ból głowy?

Niekiedy umiemy stwierdzić, co wywołało ból głowy. Może to być na przykład silne zdenerwowanie lub nieprzespana noc. Ból głowy bywa też wynikiem wahań hormonalnych lub nadużywania alkoholu czy palenia papierosów. Uważa się również, że ból głowy może mieć uwarunkowanie genetyczne.

Dość częsty jest ból głowy spowodowany nadużywaniem leków stosowanych na ból głowy. Działa to na zasadzie błędnego koła – przyjmujemy leki na ból głowy, które działają coraz silniej, a jeśli je odstawiamy, ból wraca.

Ból głowy w statystykach

Aż 16 proc. ludzi na świecie codziennie odczuwa ból głowy – wynika z badań z udziałem ludzi w wieku 20-65 lat. Ból głowy, zwłaszcza migrenowy, częściej zgłaszają kobiety niż mężczyźni.

Ze statystyk wynika, że najczęstszy jest napięciowy ból głowy.

Lekarze przypominają, że jeżeli ból głowy pojawia się przez 15 dni w miesiącu przez okres trzech miesięcy, mamy do czynienia z bólem przewlekłym i należy poszukać jego przyczyny oraz metod leczenia.

Jaka to choroba? Ból głowy zdradzi, co ci dolega

Ból skroniowy może wskazywać na infekcję wirusową bądź bakteryjną, np. przeziębienie czy anginę (wówczas ból promieniuje je do uszu).

Ból z przodu głowy zwykle zwiastuje zapalenie zatok.

Ból z tyłu głowy bywa łączony z przeciążeniami odcinka szyjnego kręgosłupa lub z nadciśnieniem tętniczym.

Kiedy ból głowy jest groźny? Objawy alarmujące

Silny ból głowy, który pojawił się nagle, towarzyszą mu wymioty lub utrata przytomności, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Trzeba wezwać karetkę lub jechać na SOR, gdy obok ból głowy mamy zaburzenia widzenia, niedowłady kończyn.