- Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie "małpia ospa" zostanie wycofane – napisała WHO w oświadczeniu.

WHO rozpoczęła na początku tego roku proces konsultacji społecznych w celu znalezienia nowej nazwy choroby i otrzymała ponad 200 propozycji. Stany Zjednoczone, które znalazły się wśród krajów i organów popierających zmianę nazwy, z zadowoleniem przyjęły tę decyzję.

Reklama

- Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przełamać bariery istniejące w sferze zdrowia publicznego, a zmniejszenie stygmatyzacji związanej z chorobą jest jednym z kluczowych kroków w naszej pracy na rzecz położenia kresu ospie – powiedział sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej w USA Xavier Becerra.

Jedną z bardziej popularnych sugestii była nazwa "mpox" lub "Mpox", zaproponowana między innymi przez organizację zdrowia mężczyzn REZO. Jej szef argumentował, że usunięcie zdjęć małp z publikacji dotyczących choroby pomogło ludziom poważnie potraktować sytuację zagrożenia zdrowia.

Reklama

WHO stwierdziła, że światowi eksperci zdecydowali się na "mpox" po rozważeniu między innymi naukowej stosowności, zakresu obecnego użycia, a także wymowy.

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną.